Kanadyjczycy znajdujący się na Ukrainie powinni natychmiast opuścić ten kraj ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Rosji – przekazała w komunikacie Mélanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady. Przypominamy, że nie jest to pierwszy kraj, w jakim władze zalecają niezwłoczne opuszczenie Ukrainy swoim obywatelom. Wcześniej zrobili to między innymi: USA, Japonia, Francja, Włochy, Izrael.

„Wzywam wszystkich Kanadyjczyków znajdujących się na Ukrainie, do uczynienia wszystkiego co niezbędne, by niezwłocznie wyjechać. Od 1 lutego br. przekonywaliśmy Kanadyjczyków, by unikali wszelkich podróży na Ukrainę ze względu na rosyjskie zagrożenie i ryzyko konfliktu zbrojnego. Prosiliśmy również znajdujących się na Ukrainie Kanadyjczyków, by wyjechali, dopóki są dostępne komercyjne środki transportu” – napisała Mélanie Joly.

Dodała, że na Ukrainie pozostają kanadyjscy dyplomaci i personel konsularny, którzy nadal będą udzielać niezbędnej pomocy Kanadyjczykom, ale „zdolność do niesienia pomocy może zostać poważnie ograniczona”.

W ostatnim dniu stycznia br. kanadyjski MSZ poinformował, że Kanada wycofuje z ambasady w Kijowie pracowników, którzy nie pełnią priorytetowych funkcji oraz pozostające jeszcze na Ukrainie rodziny dyplomatów.

Personel ambasady w Kijowie miał natomiast zostać wzmocniony o ekspertów w dziedzinach takich jak reforma sektora bezpieczeństwa, zarządzanie w sytuacjach konfliktu, reformy demokratyczne, serwis konsularny i dyplomacja. Już wcześniej rząd Kanady wycofał z Ukrainy rodziny swoich dyplomatów ze względu na rosnące napięcie w związku z działaniami Rosji.

Kanada ma na Ukrainie wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia br. została ona przedłużona do końca marca 2025 r. Kanada przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Kanada uznała niepodległość Ukrainy 30 lat temu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Jego zdaniem niezbędne jest zaangażowanie w diagnostykę nowotworów lekarzy rodzinnych. Program Profilaktyka 40 Plus – z jego obserwacji – nie cieszył się, niestety, dużym zainteresowaniem. Bo mimo podanych adresów gdzie wykonują profilaktykę to jej faktycznie nie robią np Bytom trzy adresy i nigdzie nie robią

Napisz Komentarz

Exit mobile version