Mateusz Morawiecki zmienił obowiązujący od 15 lutego 1. stopień alarmowy ALFA-CRP na stopień 3. – CHARLIE-CRP. Jest to pierwszy taki przypadek w historii.
Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązywał od 15 lutego. 3. stopień alarmowy CHARLIE-CRP obowiązuje od poniedziałku 21 lutego od 21.00 do 4 marca, do północy.
Podwyższenie stopnia alarmowego jest związane z „sytuacją na Ukrainie i działaniami w polskiej cyberprzestrzeni” i doszło do niego po raz pierwszy.
Można go wprowadzić w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym godzącego w bezpieczeństwo lub porządek publiczny Polski, jej zagranicznych instytucji lub jej obywateli przebywających za granicą.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej albo systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:
• całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów
• przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku
• przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.