Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Reuters podał w nocy z poniedziałku na wtorek, że Putin wydał rozkaz wojskom rosyjskim wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

„Oczekujemy jednoznacznego stanowiska i działań od naszych niemieckich partnerów. Zatrzymajcie Nord Stream 2 i poprzyjcie sankcje natychmiast” – napisał Szynkowski vel Sęk na Twitterze.

Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził we wtorek rano, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik w Donbasie, a więc – dodał – de facto naruszyły granice Ukrainy. Oczekujemy poważnych, a nie symbolicznych sankcji wobec Rosji, bo tylko takie mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego – powiedział szef MON.

„Tutaj przede wszystkim chodzi o sankcje ekonomiczne, finansowe — była przecież jeszcze niedawno mowa, że jedną z rozważanych sankcji są kwestie blokady systemów finansowych, ale nie może być również Nord Stream 2  i w tym zakresie oczekiwalibyśmy takich decyzji i deklaracji, również formalnych. Nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie powiedzieć, że ten projekt może być kontynuowany, bo to dodatkowe paliwo i naboje dla Władimira Putina w tej walce geopolitycznej” — pokreślił rzecznik rządu.

Pytany, czy wierzy, że Nord Stream 2 pozostanie „pustą, rdzewiejącą rurą na dnie Bałtyku”, Müller podkreślił, że nie widzi innej możliwości”. „Inaczej to by oznaczało, że Niemcy dają przyzwolenie na dalsze działania Rosji” — zaznaczył.

Nowak: Sankcje na Rosję powinny być wprowadzenie „już teraz”

– Jeśli Rosja zostanie odcięta od międzynarodowego systemu bankowego, będzie miała problem z obsługiwaniem płatności w dolarze czy euro, zostanie też zablokowana możliwość płatności do Rosji – uważa minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. – Sankcje powinny być wprowadzenie „już teraz” – dodał.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Jak podał Reuters, Putin wydał rozkaz wojskom rosyjskim wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

Nowak, pytany we wtorek w Radiu Dla Ciebie o konsekwencje dla Rosji za jej agresywne działania wobec Ukrainy, odpowiedział: „Najbardziej bolesny cios zostanie wymierzony w gospodarkę rosyjską – agresora, po to, żeby prezydent Putin i cała wierchuszka sprawująca tam władzę zastanowiła się, co robi, żeby to było bolesne dla gospodarki rosyjskiej, a tym samym załamało możliwości finansowania tych agresywnych działań”.

Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen „wyraźnie dając znać, że nie ma już mowy o tym, żeby Unia Europejska podejmowała jakieś delikatne działania sankcyjne, że tutaj trzeba zdecydować się na daleko idące sankcje wobec Rosji, bo inaczej to będzie przyzwolenie dla Władimira Putina, a historia pokazuje, że takie przyzwolenia bardzo źle się kończą”.

Müller podkreślił również, że Polska wciąż kieruje na Ukrainę wsparcie humanitarne oraz uzbrojenie. Dodał, że prowadzone są również prace nad programem udzielenia pomocy ewentualnym uchodźcom, a także pomocy medycznej rannym i ich transportu z Ukrainy do Polski. Rzecznik rządu wskazał, że środki na te działania zabezpieczane są z budżetu państwa. „Te działania, które podejmujemy, mają również w przyszłości chronić Polskę; to nie jest tylko kwestia stabilności Ukrainy” — dodał.

Jego zdaniem, sankcje powinny być wprowadzone „już teraz”.

Dopytywany, czy w ramach sankcji chodzi również o wyłączenie Rosji z międzynarodowego systemu bankowego, Nowak powiedział, że to międzynarodowy system bankowy SWIFT do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. „Jeśli Rosja zostanie odcięta od tego systemu, będzie miała problem z obsługiwaniem swoich płatności w dolarze czy euro. Z drugiej strony, możliwość płatności do Rosji zostanie zablokowana. To oznacza, że Rosja nie będzie mogła otrzymywać środków” – powiedział szef resortu rozwoju.

Sasin: zatrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji

Zdaniem Jacka Sasina z sankcjami na Nord Stream 2 Zachód nie powinien zwlekać. „Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że dawanie kolejnych narzędzi do szantażowania Europy jest kursem na ścianę. Zatrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji dla putinowskiej Rosji” — napisał we wtorek na Twitterze wicepremier Sasin.

W opublikowanej w nocy odezwie do narodu ukraińskiego prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Kijów kwalifikuje uznanie przez Rosję niepodległości dwóch „republik” jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek rozporządzenie nakładające sankcje i zakazujące handlu i inwestycji z samozwańczymi „republikami ludowymi” w Donbasie. Rozporządzenie daje mu też uprawnienia do objęcia restrykcjami osób działających na ich terenie.

Według przepisów rozporządzenia, zakazany jest jakikolwiek import lub eksport towarów, usług czy technologii między USA i donbaskimi „republikami ludowymi”, a także zaangażowanie osób i podmiotów zarejestrowanych w USA w jakiekolwiek transakcje finansowe. Dodatkowo dokument pozwala na objęcie sankcjami jakichkolwiek osób działających na terenie parapaństw, ich przywódców, dowódców i urzędników, a także osób łamiących sankcje lub z nimi powiązanych.

Biały Dom zapowiedział wcześniej, że wprowadzone rozporządzeniem obostrzenia nie wyczerpią odpowiedzi USA na uznanie przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Kolejne kroki zostaną podjęte we wtorek w koordynacji z sojusznikami, choć na razie nie jest jasne, czego będą dotyczyć.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version