W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu przybliżyć, jakie występują różnice pomiędzy instytucją odrzucenia spadku a zrzeczeniem się spadku. Z naszej publikacji dowiecie się Państwo między innymi: Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami występuje.

Mimo tego, że odrzucenie spadku i zrzeczenie się dziedziczenia mają ten sam cel, dotyczą jednak dwóch odrębnych instytucji prawa cywilnego. Różnią się od siebie czasem podjęcia odpowiednich działań, formą zawarcia, skutkami i trwałością czynności. Zobacz, co warto wiedzieć o postępowaniu spadkowym.

Zrzeczenie się dziedziczenia, jak i odrzucenie spadku jest normowane przez przepisy kodeksu cywilnego (kc) w Księdze czwartej dotyczącej spadków. Odrzucenie spadku jest uregulowane art.1012-1024, a zrzeczenie się dziedziczenia – 1047-1057 kc.

Zarówno w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia, jak i odrzucenia spadku chodzi o nieprzyjmowanie majątku przez spadkobiercę.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia zgodnie z prawem może być zawarta wyłącznie za życia potencjalnego spadkodawcy. Polega ona na podpisaniu wraz z przyszłym spadkobiercą ustawowym umowy o zrzeczeniu się spadku, której skutki obowiązywać będą dopiero w momencie śmierci spadkodawcy. Odrzucenie spadku to natomiast czynność prawna, która może być dokonana wyłącznie po śmierci spadkodawcy.

Mimo że te dwie instytucje są do siebie podobne, to jednak istnieją między nimi pewnego rodzaju różnice. Należą do nich:

Wzajemność – zrzeczenie się dziedziczenia jest umową dwustronną między spadkodawcą a spadkobiercą i jest podpisywana za życia spadkodawcy. Natomiast odrzucenie spadku jest czynnością jednostronną i jest dokonywane przez spadkobiercę po śmierci spadkodawcy.

Zmiana decyzji – w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia podpisaną w tej sprawie umowę w formie aktu notarialnego można rozwiązać również poprzez akt notarialny. Odrzucenie spadku jest decyzją nieodwołalną.

WAŻNE!

W przypadku odrzucenia spadku czynność ta powoduje, że prawo do dziedziczenia przechodzi na zstępnych odrzucającego spadek. Jeśli zstępnymi są osoby nieletnie wówczas opiekun prawny, musi pamiętać, aby w ich imieniu ten spadek tez odrzucić. Czynność ta jednak wykracza poza uprawnienia zwykłego zarządu i wymaga uzyskania zgody na jej przeprowadzenie wydanej przez Sąd. Jeśli ktoś z państwa potrzebuje szerszych informacji w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią w celu ustalenia terminu porady prawnej.

Natomiast przy zrzeczeniu się dziedziczenia sytuacja wygląda zupełnie inaczej ponieważ wykonanie tej czynności pozbawia spadku również zstępnych spadkobiercy, chyba że w umowie zastrzeżono inaczej.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.

Świadczymy usługi prawne również drogą online.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version