Siedmioro pracowników jednej z łódzkich firm zostało zwolnionych dyscyplinarnie po tym, jak w geście solidarności z Ukrainą odmówiły załadowania towarem kontenerów, które miały trafić do Rosji i Białorusi – poinformowało Radio Łódź. Z uwagi na wielkie poruszenie Polaków w sprawie niesienia pomocy Ukraińcom wyjaśniamy, że zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem pracy działanie pracodawcy było zgodne z prawem.
Jeden ze zwolnionych pracowników relacjonował, że do konfliktu z kierownictwem firmy (radio nie podało jej nazwy), współpracującej z kontrahentami w Rosji i Białorusi, doszło 2 marca.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: HIPOKRYZJA! PFR przekazuje 650 nowych mieszkań uchodźcom
„Z powodu tej całej sytuacji ruszyło nas sumienie i odmówiliśmy. Jedyny raz w naszej historii tutaj nie chcieliśmy przyłożenia ręki do wysyłki towaru do tych krajów, które dokonały inwazji na Ukrainę” – zaznaczył pracownik.
„Nasz przełożony jasno dał nam do zrozumienia, że mamy naszykować towar na Rosję, a ja miałam zrobić dokumenty. Odmówiłam” – dodała pracownica.
Prezes firmy próbował jeszcze przekonać pracowników do przygotowania transportu, jednak ci byli nieprzejednani. W efekcie siedem osób zostało zwolnionych dyscyplinarnie.
Na antenie Radia Łódź prezes firmy wyjaśnił, że w jej oddziale na Białorusi pracuje 30 osób, które z powodu przerw w dostawach towaru straciłyby źródło utrzymania.
„Tam jest 30 pracowników. Ja nie mogę pozwolić sobie na to, żeby pracownicy odmawiali tego typu działań. W ten sposób zgadzają się na to, że musielibyśmy wyrzucić z pracy 30 osób. A powinniśmy im pomóc, żeby mogli się utrzymać. Ja jestem w 100 procentach za Ukrainą. Nigdy nie posunąłbym się do czegoś takiego, aby pomagać komuś, kto jest agresorem. A w tym przypadku mówimy o własnej firmie – podkreślił.
Dodał też, że nie ma sobie nic do zarzucenia i jako członek zarządu firmy nie może pozwolić na to, by „rządził w niej pracownik”, ponieważ jest on „od wykonywania poleceń”.
KONKLUZJA:
W świetle obowiązującego prawa pracownik jest zobowiązany do wykonania polecenia służbowego w czasie pozostawania w dyspozycji pracodawcy (art. 100 k.p.). Odmowa wykonania przez pracownika polecenia (zgodnego z prawem) wiąże się z konsekwencjami służbowymi, jakie wynikają z art. 108 k.p. Odmowa wykonania polecenia służbowego może również zostać zakwalifikowana przez pracodawcę jako ciężkie naruszenia obowiązków pracownika czego rezultatem, może być dyscyplinarne zwolnienie z pracy (art. 52 k.p.)
W związku z powyższym każdemu pracownikowi proponujemy, aby nie podchodził emocjonalnie do obecnie panującej sytuacji. Temat Ukrainy minie jak temat pandemii z dnia na dzień. Jak tylko media przestaną o tym mówić. Niestety konsekwencji dziś podejmowanych decyzji w stanie emocjonalnym tak szybko nie miną.
POLECAMY: Polaku obudź się i nie uczestnicz w zaplanowanej profanacji narodu polskiego
Tym samym wyzwiska kierowane do ludzi posiadającym odmienne zdanie w tej sprawie też są zupełnie nie na miejscu. Taka sytuacja już byłą przerabiana w 2020 roku. Wielu maseczkowców też gardziło ludźmi, którzy nie zakładali szmaty. Prawda o pandemii ukazała światło obecnie gdzie uchodźcy z kraju o wyszczepialności 35 proc. są zwolnieni z kwarantanny granicznej a Polak powracający z zagranicy jest na nią kierowany, bo stanowi zagrożenie. Teraz jedna w dobie euforii większość ludzi tego cyrku nie zauważa.
Nasz stanowisko w zakresie uzasadnionej podstawy do zwolnienia z pracy bohaterów niniejszego artykułu potwierdza Izabela Florczak z katedry prawa pracy Uniwersytetu Łódzkiego, stwierdzając w komentarzu na antenie radia, że pracodawca postąpił zgodnie z prawem, bo podwładni nie wykonali polecenia służbowego.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.