Gazprom nie zarezerwował przepustowości gazociągu Jamał-Europa na całą dobę gazową 15 marca na dodatkowej aukcji – wynika z danych Platformy GSA.

Dzień wcześniej, po raz pierwszy od 3 marca, spółka nie zarezerwowała na zwykłej aukcji przepustowości gazociągu dla tranzytu gazu przez Polskę na następną dobę gazową – od godz. 8.00 czasu moskiewskiego (6.00 czasu polskiego) 15 marca do godz. 8.00 czasu moskiewskiego 16 marca. Gazprom może jednak dokonać rezerwacji przepustowości Jamał-Europa, korzystając z krótszego dnia rezerwacji.

POLECAMY:

Niemcy proszą polski rząd, aby nie wysyłać więcej ukraińskich uchodźców

Według danych ukraińskiego operatora gazowego GTS we wtorek spodziewany jest tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy na poziomie maksymalnym w stosunku do zobowiązań kontraktowych Gazpromu.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej operatora, na dzień 15 marca br. zapotrzebowanie na tłoczenie gazu przez stacje pomiarowe po stronie rosyjskiej wynosi 109,6 mln metrów sześciennych. Tranzyt rosyjskiego gazu od końca lutego utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tych wartości.

Eksperci przypisują wzrost eksportu rosyjskiego gazu od końca lutego zagrożeniom związanym z operacją wojskową Rosji w Ukrainie, a także prognozom pogody w Europie. Według Meteomatics na początku tygodnia wiatry atlantyckie będą nadal stwarzać dobre perspektywy dla produkcji energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Holandii i Niemczech. Temperatury pozostaną sezonowo niskie, a we Włoszech spodziewane jest gwałtowne ochłodzenie. Powrót do norm sezonowych przewidywany jest dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zdaniem Niedzielskiego w Polsce nie dochodzi do dyskryminacji obywatela względem uchodźcy

Jednocześnie w całej UE wzrasta produkcja energii wiatrowej. Według danych Wind Europe, w dniach od 7 do 13 marca w Europie wyniosła ona średnio 17,4% (wzrost o 6 punktów procentowych), przy czym w poniedziałek udział farm wiatrowych wyniósł 14,1%.

Rurociąg Jamał-Europa przygotowuje się do przejścia na tryb rewersyjny

Fizyczny przepływ gazu przez gazociąg Jamał-Europa w kierunku bezpośrednim (z Rosji do Niemiec) został gwałtownie ograniczony we wtorek rano na wejściu do niemieckiego GTS. W dalszej kolejności (zgodnie z bieżącymi wnioskami przesyłowymi) gazociąg powinien przełączyć się na tryb rewersyjny i tłoczyć gaz z Niemiec do Polski – wynika z danych niemieckiego operatora przesyłu gazu Gascade.

Jak poinformowano, od końca lutego gazociąg pracuje w trybie naprzemiennym – w ciągu dnia transportuje gaz do Polski, a w nocy do Niemiec. Od 9 marca uruchomiono bezpośredni, nieprzerwany przepływ gazu ze wschodu na zachód. Do wtorku, 15 marca, Gazprom nie zarezerwował żadnego transportu gazu przez Jamał-Europa, ani w ramach rezerwacji regularnych (ostatniej nocy), ani dodatkowych (na noc).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version