Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie jak to możliwe. W ubiegłym roku rząd Polin przyjął nowelizację ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, z jakiej wynika, że od 2022 roku każdy cudzoziemiec ubiegający się o pozwolenie na pracę i kartę pobytu w Polsce będzie musiał zarabiać nie mniej niż 3010 zł miesięcznie, nawet jeśli będą pracowali tylko na część etatu lub na zleceniu.

Pomyśl sobie ty prawowity obywatel Polski jeśli będziesz pracowała na 1/2 etatu zarobisz 1505 zł (brutto) a Ukrainiec lub „terroryści”, przed którymi stawiano płot przy granicy z Białorusią zawsze, będą musieli dostać wynagrodzenie w wysokości najniżej krajowej. Oznacza to, że cudzoziemiec zarobi od ciebie, pracując również na 1/2 etatu dwa razy więcej.

Warto w tym miejscu dodać, ze reguła dotycząca wypłacania płacy minimalnej dotyczy również umów zlecenia. I w tym przypadku pracodawca, który nie będzie w stanie zapewnić cudzoziemcowi pracy za równowartość płacy minimalnej, taką płacę będzie musiał cudzoziemcowi i tak wypłacić gwarantowany ryczałt odpowiadający minimalnemu wynagrodzeniu za pracę przewidzianemu w stosunku do pracowników.

Zatem ze znowelizowanej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców wynika wprost, że nawet jeśli pracownik cudzoziemiec będzie zatrudniony na ułamek etatu i przepracuje w miesiącu np. tylko 4 dni, to i tak pracodawca jest zobowiązany do wypłaty mu minimalnego wynagrodzenia na jakie Polak musi pracować cały miesiąc.

Rząd w uzasadnieniu ustawy napisał, że cudzoziemcy nie są u siebie i dlatego muszą mieć zagwarantowane minimum socjalne na przeżycie. Czy taka argumentacja przemawia do ciebie? Do nas nie.

Aby otworzyć oczy niedowiarkom warto dodać, że polski pracownik, który zdecyduje się pozwać swojego pracodawcę o nierówne traktowanie do sądu, może sprawę przegrać. Pracodawca taki będzie miał bowiem dobre wytłumaczenie, że nie różnicuje wynagrodzeń z własnej woli, ale zmuszają go do tego przepisu obowiązującej ustawy.

Należy również dodać, że w najbliższym czasie rząd zamierzą wprowadzić kolejne ulgi dla uchodźców zwalniając ich z różnego rodzaju podatków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version