Od lutego rezerwiści w całym kraju rezerwiści dostają karty powołań na ćwiczenia. Te prowadzone będą od kwietnia, odbywać się będą w całym kraju i są obowiązkowe. Wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę.

Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Czy możliwe jest powołanie rezerwistów do armii w związku z sytuacją na Ukrainie?

Niezależnie od ćwiczeń wojskowych, żołnierzy rezerwy można powołać do okresowej służby wojskowej w przypadkach uzasadnionych potrzebami obrony państwa lub potrzebami Sił Zbrojnych, albo potrzebami zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

Kto został powołany na ćwiczenia rezerwy i do jakiego wieku?

Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy od dnia, w którym skończą 18 lat, do końca roku kalendarzowego, gdy skończą 55 lat. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski albo oficerski – 63 lata.

Powołanie żołnierzy rezerwy – wniosek albo natychmiastowe stawiennictwo

Wojskowy komendant uzupełnień na wniosek żołnierza rezerwy udziela mu informacji o przewidywanym powołaniu go w danym roku kalendarzowym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Tej zasady nie stosuje się do żołnierzy rezerwy powoływanych na ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Co trzeba wiedzieć o powołaniu do wojska?

Od lutego rezerwiści w całym kraju dostają karty powołań na ćwiczenia. Te prowadzone będą od kwietnia, odbywać się będą w całym kraju i są obowiązkowe. 

Decyzje administracyjną w sprawie powołania wydaje, odpowiedni dla danego terenu wojskowy komendant uzupełnień.

Wezwanie otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy złożyli przysięgę i posiadają przydział mobilizacyjny.

Ile trwają ćwiczenia rezerwistów?

Zgodnie a art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, ćwiczenia mogą trwać od 2 do 30 dniu w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych. Dłuższe są ćwiczenia długotrwałe, które trwają  do 90 dni.

Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych przez cały okres pozostawania żołnierzy w rezerwie w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, nie może przekroczyć 15 miesięcy

Ograniczenie to nie ma zastosowania do ćwiczeń wojskowych związanych z udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowaniu życia ludzkiego, a także ćwiczeń, na które powołanie nastąpiło w wyniku ochotniczego zgłoszenia się żołnierza rezerwy.

Żołnierzy rezerwy można zwolnić z ćwiczeń wojskowych po upływie czasu ich trwania określonego w karcie powołania. Żołnierzy rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa zwalnia się po upływie czasu niezbędnego do sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostki wojskowej, albo po ustaniu przyczyny ich powołania.

Kiedy można zwolnić żołnierza rezerwy z ćwiczeń

Żołnierza rezerwy zwalnia się z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie:

1. uznania go ze względu na stan zdrowia:

  • za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
  • za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  • za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,

2. wystąpienia jednej z okoliczności, o których mowa w art. 58 ust. 3 i art. 100 ust. 2 ustawy lub § 9 ust. 2.

3. śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny żołnierza, jeżeli udzielenie urlopu okolicznościowego w tym przypadku jest niewystarczające lub niecelowe,

4. zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.

Żołnierza rezerwy, który podczas odbywania ćwiczeń wojskowych przebywa na leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej, zwalnia się z tych ćwiczeń w ostatnim dniu, w którym upływa czas ich trwania. Żołnierza rezerwy zwalnia z ćwiczeń wojskowych, zarówno przed, jak i po ich odbyciu, dowódca jednostki wojskowej.

ŚWIADCZENIA REKOMPENSUJĄCE

Jeżeli w związku z powołaniem żołnierza rezerwy na ćwiczenia wojskowe utracił on dochody w zakładzie pracy, a wysokość żołdu otrzymanego za ćwiczenia wojskowe nie pokrywa tych strat, żołnierzowi rezerwy przysługują świadczenia rekompensujące. Świadczenie rekompensujące wypłaca się żołnierzowi za okres odbytych ćwiczeń wojskowych. Do uznania faktu odbycia przez żołnierza ćwiczeń wojskowych jest niezbędne jego stawienie się do odbycia tych ćwiczeń, ogłoszenie tego faktu w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej, przyjęcie go do stanu ewidencyjnego jednostki wojskowej oraz faktyczne odbycie tych ćwiczeń.

Okres, za który przysługuje rekompensata stanowi sumę dni odbytych ćwiczeń wojskowych liczoną, od dnia faktycznego stawienia się żołnierza do odbycia ćwiczeń wojskowych do dnia jego zwolnienia z tych ćwiczeń. Do okresu odbytych ćwiczeń wojskowych, za które przysługuje świadczenie rekompensujące, nie wlicza się dni, w których żołnierz:

  • samowolnie opuścił jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania albo samowolnie poza nimi pozostawał,
  • powodu spożycia alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających był niezdolny do wykonywania obowiązków służbowych,
  • z powodu samookaleczenia lub samouszkodzenia ciała był niezdolny do wykonywania obowiązków służbowych,
  • odmówił uczestnictwa w szkoleniu lub wykonywania obowiązków służbowych,
  • nie odbywał ćwiczeń wojskowych z powodu niestawienia się na nie w terminie lub nie usprawiedliwionego spóźnienia z przepustki, urlopu albo podróży służbowej.

Świadczenie rekompensujące stanowią odpowiednio:

kwota wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 90 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych,
kwota dochodu uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzielona przez 360 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych,
kwota najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń, w przypadku gdy żołnierz utrzymuje się wyłącznie z działalności rolnej, podzielona przez 30 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.

W skład kwot wynagrodzenia albo dochodu, nie wchodzą:

  • obowiązkowe składki lub zaliczki pobierane lub należne i odprowadzane do właściwych organów na podstawie odrębnych przepisów z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i zobowiązań podatkowych,
  • premie, nagrody i inne świadczenia lub dodatki finansowe albo wartość świadczeń otrzymywanych w naturze, przysługujących żołnierzowi na podstawie odrębnych przepisów lub umów, a także wyroków sądowych lub decyzji administracyjnych.

Do podstawy wymiaru świadczenia rekompensującego wlicza się kwoty ponoszonych przez żołnierza świadczeń alimentacyjnych lub odszkodowawczych nałożonych prawomocnym wyrokiem sądowym lub decyzją administracyjną. Od podstawy wymiaru świadczenia rekompensującego odlicza się kwotę przyznanego na podstawie odrębnych przepisów uposażenia, które żołnierz otrzymał z tytułu odbywania ćwiczeń wojskowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

72 komentarze

    • A ja pójdę jak mi będą płacić zobowiązania i moje kredyty. A dodatkowo jak mi dadzą tyle ile zarabiam. Nie będę marnował czasu na bieganie po błocie i spanie w smrodzie.

      • Jeśli dostanę powołanie je to nie założę tej szmaty na ryj, to ma być wojsko a nie cyrk pierdolony

    • W wojsku powinni być zawodowi i ci co są chętni a nie jakieś pierdół co nawet nie potrafja biegać

  1. Tylko dlaczego powołują tych co już byli i cokolwiek potrafią, zamiast tych, co nie byli i nic nie umieją?

      • Absolutnie nie w tej formie co była. Nie zrobi się armii z przymusowo nękanych ludzi. I to jeszcze dziadków po 40-50 lat. Zgroza. Tylko zawodowcy i ochotnicy. Na pewno znajdzie się odpowiednia liczba ochotników. Do tego zajęcia w ramach szkoły aby każdy w pewnym sensie był przygotowany. Tyle. Zmieńcie w końcu te zacofane przepisy z 1967r. na coś z sensem !!!! Dajcie spokój starym dziadkom, bo robicie sobie w nich tylko wrogów. Działa to odwrotnie do zamierzenia.

      • 20 lat mieliście wziasc mnie w dupie mam to teraz .Młode byczki są w Polsce niech zap a nie leżą w domach może czegoś ich nauczycie a nie rezerwistów śmieszni jesteście

    • Bodybuilding on

      Nie myśl Pinokio że za Twój głupi rozum będę życiem ryzykował…zabieraj tych co im z naszych podatków rozdawales pieniądze…czas odpracować

      • Moja pierwsza myśl tez taka była !Rodzin ,znajomych trzeba bronić.Dobytku ja mam ich tez głęboko w d…i teraz tak jakby każdy tak myślał jak Ty to kto twojego tylka obroni?

      • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz on

        Ale czyty żyjesz? Bo to co piszesz świadczy tylko o tym, że jesteś amebą, która żre i sra, ale nie myśli. Sam się wyeliminowałeś ze społeczności.
        Dziekujemy !!!
        P.S. a tutaj powinno być zawołanie Lempart, ale aż tak nisko nie upadłem.

    • Dokladnie ci co byli ostatnim poborem maja dzisiaj okolo 40 lat zycia natychmiast trzeba szkolic ludzi ktorzy takiego szkolenia nie mieli wogle.

    • Taki huj. Za ten kraj co zrobił że mnie szura foliarza i mordercę nawet patykiem nie zuce. Wolę zabrać rodzinę i wyjechać w pizdu daleko.

    • Najpierw „wruć” do szkoły i naucz się pisać. Dopiero jak poznasz podstawy języka polskiego, to możesz zacząć się wypowiadać.

  2. Już widzę 45 letnich brzucha czy piwnych jak zaiwaniaja w OP1 z pełnym rynsztunkiem na 10km 🤣

    • Tak to wygląda że musicie liczyć na 45 letnich rezerwistów. My dziadki będziemy się szkolić. Młodzi niechęć telefonami się bawią

  3. Durnota! Wojsko powinno się składać z zawodowców i najemników. Ewentualnie z ochotników po solidnym przeszkoleniu. Tacy przymusowi to jedynie mogą zaszkodzić, kolaborować, zniszczyć armię od środka. Jako żołnierz sprzeciwiam się mieć przy boku przymusowych amatorów. Zamiast walczyć trzeba będzie ich pilnować

  4. Won.
    A w razie faktycznego konfliktu rzad się ewakuuje a mięso armatnie będzie umierać? Jesteśmy w NATO tutaj rządzą inne prawa niż w Rosji czy na Ukrainie! ZAWODOWE wojsko ma walczyc i umierać, wkoncu są zato sowicie opłacani a nie amatorzy cywile którzy dostali mundur.

  5. Jarosław Starkowski on

    Jestem byłym żołnierzem zawodowym, ale w 2016.r. Miałem udar mózgu i teraz jestem nie całkowicie nie sprawny do pracy. Bardzo bym chciał słóżyć krajowi, ale niestety nie mogę bowiem przez ten udar ledwo cochodzę i po za tym niczego nie pamiętam z wojskowości jestem wrakiem.

  6. polskatoszambo on

    Wcielicie mnie siłą to dokonam w swojej jednostce zamachu albo wjadę rozpędzonym autem w swoich , szczam na polską flagę i ten kraj.

  7. A jak mi się upiekło i nie byłem w wojsku
    Nie miałem przysięgi
    To już mnie nie wezmą i co z tymi
    Co są zagranicą od 10lat albo więcej??

  8. Arek Czarny on

    Nie wiem co w tym dziwnego co roku powołują z przerwą na covid choć koledzy było w zeszłym roku na jesień. Ja byłem regularnie 2016,17,18,19 potem covid i w tym roku już wypatruje listonosza bo pewnie znów przyjdzie powołanie na ćwiczenia. Nie wiem gdzie tu sensacja

    • Niech mnie pocałują w d…PE z ćwiczeniami.Jeśli będą za mnie spłacać kredyt i dadzą taką pensję jaką mam w zakładzie to mogę się stawić.Tylko nie wiem czy alkoholu starczy dla mnie.Pozdrawia Niewidomy Marynarz lato2002-2003 KPW Świnoujście było fajnie.

  9. Mam 61 lat i zostałem wezwany na ćwiczenia… Ba, mój dwa lata starszy kolega również został powołany. Więc przestańcie pisać pierdoły, że do 60 roku życia powołują, bo to brednie wyssane z palca.

    • Zwiększyli wiek rezerwistów których mogą powoływać bo nie mają kogo szkolić. Podoficerów i oficerów powołują teraz do 63 lat, szeregowych chyba do 55 lat. Ale skąd pan redaktorek ma to wiedzieć. Byłem dwa lata temu w rezerwie na tydzień i też był gość co miał 61 lat. Poszedł do WKU i tam mu powiedzieli że kadrę biorą do 63 lat teraz. W zeszłym roku też dostałem wezwanie na 2 tygodnie, ale odwołali ze względu na Covid. W tym roku koledzy już dostali wezwanie na 2 tygodnie. Powołują mnie bardzo często.

  10. Zabrać telefony dać karabiny i w Kamasze niech się niemoctwo życia nauczy trochę.Ukraincy wiedzą jak swojego kraju bronić choć gorsze życie i rządy tam mieli a u nas niemoty tylko w gębie mocne a zesrali by się na rzadko jakby wjechały do nas czołgi.

  11. Niech biorą tych co są w zawodowej służbie albo ochotnikuw w żadzie się wpierdalają tam gdzie nie potrzeba to Niech się teraz sami bronią

Napisz Komentarz

Exit mobile version