Tworzenie luksusu najeźdźcom słono kosztuje. Narodowy Fundusz Zdrowia w dniu 18 marca opublikowała uchwałę Rady NFZ z pozytywną opinią w sprawie zmiany tegorocznego planu finansowego Funduszu. Korekta jest znaczna i oznacza zwiększenie publicznych wydatków na leczenie o ponad 9,1 mld zł. Niestety chyba nikogo to nie dziwi skro rząd Ukropolu finansuje leczenie z publicznych środków najeźdźcom, jakie de facto finansuje polski obywatel płacący podwyższoną (chyba na ten cel) składkę zdrowotną.

Rada NFZ, po rozpatrzeniu wniosku Prezesa NFZ z dnia 9 marca 2022 r., pozytywnie opiniuje projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 r., stanowiący załącznik do uchwały – Rady NFZ z 16 marca br.

Dzięki wyższym wpływom środków ze składki zdrowotnej, która jest efektem Polskiego Ładu oraz korzystnej sytuacji ekonomicznej w Polsce, budżet NFZ zwiększy się o ponad 9,1 miliardów złotych. Środki te zostaną w całości wykorzystane na leczenie Polaków. Rada Narodowego Funduszu Zdrowia i sejmowa komisja finansów publicznych już zaopiniowały pozytywnie projekt nowelizacji planu finansowego NFZ na 2022 rok – poinformowała Centrala NFZ.

NFZ wyjaśnia, że zwiększenie kwoty na leczenie wyższym niż prognozowano wpływem środków ze składki zdrowotnej (która została podwyższona przez rząd Ukropolu od stycznia 2022 roku) oraz lepsza kondycja polskiej gospodarki pozwalają. Chwali się przy tym, że to pierwsza, tzw. duża nowelizacja planu uchwalonego w lipcu ubiegłego roku. Dobrze byłoby jeszcze gdyby wyższa kwota finansowania leczenia przeznaczona została na leczenie polaków a nie Ukraińców co w chwili obecnej się dzieje.

POLECAMY: Ukrainiec nad Polakiem. Co szykuje rząd

Według informacji przekazanych przez NFZ z kwoty 9,1 mln najwięcej tych środków trafi do szpitali (ponad 5 mld zł) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (ponad 2 mld zł), co jest związane m.in. ze zwiększeniem dostępu do gabinetów lekarzy specjalistów.

Poniżej podział nakładów NFZ z dodatkowej puli pieniędzy naszym zdaniem konieczny z uwagi na finansowanie leczenia z srodków publicznych najeźdźców

  • Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) – zwiększenie o 436,6 mln zł
  • Ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) – zwiększenie o 2,08 mld zł
  • Leczenie szpitalne – zwiększenie o 5,18 mld zł
  • Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – zwiększenie o 337,81 mln zł
  • Rehabilitacja lecznicza – zwiększenie o 547,48 mln zł
  • Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej – zwiększenie o 114,19 mln zł
  • Opieka paliatywna i hospicyjna – zwiększenie o 84,18 mln zł
  • Leczenie stomatologiczne – zwiększenie o 54,41 mln zł
  • Pomoc doraźna i transport sanitarny – zwiększenie o 6,5 mln zł
  • Koszty profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych ze środków własnych Funduszu – zwiększenie o 5 mln zł
  • Świadczenia opieki zdrowotnej kontraktowane odrębnie – zwiększenie o 122,97 mln zł
  • Zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz ich naprawa – zwiększenie o 88,6 mln zł
  • Koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych – zwiększenie o 38,58 mln zł.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version