Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadzili rozmowę telefoniczną na temat rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie.
Informując o przebiegu rozmowy Putina i Scholza, Kreml zaznaczył, że rosyjski prezydent wyraził gotowość Moskwy do dalszego poszukiwania sposobów na rozwiązanie konfliktu.
Jak poinformował Kreml, Władimir Putin w rozmowie z niemieckim kanclerzem poruszył następujące kwestie:
- Kijów stara się na wszelkie sposoby przeciągnąć negocjacje, wysuwając coraz to nowe nierealistyczne propozycje
- strona rosyjska jest gotowa do dalszego poszukiwania sposobów na rozwiązanie sytuacji w ramach swojej dobrze znanej zasadniczej pozycji
- osyjscy wojskowi robią wszystko, co możliwe, aby chronić życie cywilów, w tym poprzez organizację korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności z miast w strefie działań bojowych
- Putin zwrócił uwagę na ostrzały rakietowe dzielnic mieszkalnych Doniecka i Makiejewki ze strony ukraińskich sił, które przyniosły wiele ofiar. Jak zaznaczył, te zbrodnie wojenne zostały na Zachodzie zignorowane
POLSKA: Niemcy wstrzymują pociągi z uchodźcami
W swoim komunikacie na temat rozmowy Putina i Scholza niemiecki rząd zaznaczył, że kanclerz zaapelował do rosyjskiego prezydenta o przerwanie ognia i szukania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.
POLECAMY: Amerykanie zaczęli kraść benzynę z powodu sankcji wobec Rosji
Kanclerz federalny Olaf Scholz ponownie przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w piątek rano. Prawie godzinna rozmowa dotyczyła trwającej wojny na Ukrainie i wysiłków na rzecz jej zakończenia. Kanclerz wezwał prezydenta Rosji do szybkiego zawieszenia broni, poprawy sytuacji humanitarnej i postępu w poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania konfliktu – poinformował niemiecki rząd w komunikacie.
Kreml: Rozmowy nie można nazwać przyjazną
Komentując rozmowę prezydenta Rosji z kanclerzem Niemiec, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rozmowy tej nie można nazwać przyjazną.
Rozmowa z pewnością nie może być nazwana przyjazną… to trudna rozmowa. Niemniej jednak nadal istnieje potrzeba takich kontaktów, wymiany informacji i dyskusji na ostre tematy związane ze specjalną operacją [na Ukrainie] – powiedział Pieskow dziennikarzom.
Rzecznik prasowy prezydenta Rosji odniósł się także do niedawnych słów niemieckiego kanclerza, który powiedział, że chce pokoju z Rosją i rosyjskim narodem, ale fundamentem dla dalszych stosunków musi być Rosja bez prezydenta Władimira Putina.
Z kim ma być Rosja, o tym będzie jednak decydował nie kanclerz Niemiec, a rosyjski naród – powiedział Pieskow.