To nie jest prima aprilis. Z dniem 01 kwietnia 2022 roku religia kowidiańska umarła. Ministerstwo propagandy kowidowej ogłosiło nowe zasady postępowania dotyczące wirusa celebryty. Wraz z tą decyzją postanowił zakończyć wykonywanie darmowych testów między innymi w aptekach.
Z dniem 01 kwietnia kwidianie nie zrobią już darmowego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Na podstawie przekazanych informacji przez pandemiczny resort o zleceniu takiego testu zdecyduje teraz lekarz.
Przestał obowiązywać także wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala, który był wprowadzony sprzecznie z prawem a nasze stanowisko w tym zakresie, potwierdził NFZ i RPP.
Więcej o tym przeczytać można w artykule: RPP potwierdza nasze stanowisko. Szpital nie może wymagać wykonania testu PCR
Mimo wszystko przed przyjęciem do szpitala lekarz może nakazać pacjentowi zrobienie testu. Nie będzie to jednak wymóg „odgórny”. Warto w tym miejscu jednak dodać, że zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i RPP pacjent posiada prawo do odmowy wykonania takiego testu a odmowa ta nie może być podstawą do odmowy świadczenia usług medycznych.
„W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem” – wskazał Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapomniał jednak chyba o tym, ze test ten nie został stworzony do diagnostyki, o czym wielokrotnie pisaliśmy już na naszym BLOGU.
Według nowego stanowiska zaprezentowanego przez pandemiczny resort pacjent, u którego lekarz zdiagnozuje chorobę COVID-19 – jeśli jego stan nie będzie wymagał pobytu w szpitalu – otrzyma zwolnienie i powinien, na czas choroby, pozostać w domu. Taka samoizolacji powinna trwać minimum 7 dni.
NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA TEZ ZMIENIA FRONT
Narodowy Fundusz Zdrowia, w najnowszych wytycznych postępowania diagnostycznego, nie zaleca rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych (bez gorączki lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w podstawowej opiece zdrowotnej i przed planową lub nagłą hospitalizacją, jak również w POZ pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. Szybką ścieżkę diagnostyczną (testy antygenowe) lekarz powinien rozważyć u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
ZOBACZ: Mobilny punkt pobrań w Gniewkowie w budzie kempingowej [VIDEO]
W przypadku pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu nasilonych objawów infekcji dróg oddechowych fundusz rekomenduje szybkie testy antygenowe lub genetyczne (RT-PCR, RT-LAMP), a w przypadku ujemnego wyniku testu antygenowego lub RT-LAMP u osób z utrzymującymi się objawami choroby – rozważenie wykonania testu RT-PCR. W przypadku testów RT-PCR wyizolowany materiał genetyczny powielany jest w warunkach wielokrotnych zmian temperatury w teście, a w przypadku testów RT-LAMP – w stałej temperaturze.
Jednocześnie NFZ oraz RPP uświadomił, że wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 przed przyjęciem pacjenta do szpitala (w trybie nagłym lub planowym), poradni, ośrodka rehabilitacji lub uzdrowiska czy sanatorium jest nieuprawnione. Naszym zdaniem lepiej późno niż wcale jednak nasza Kancelaria, rozpoczynając AKCJĘ SZPITALE bardzo podkreślała to w każdym piśmie jakiem kierowaliśmy w sprawie łamania prawa przez podmioty medyczne zarówno do NFZ jak i RPP oraz Ministerstwa Zdrowia. Wówczas nasze uwagi pozostawały bez większej reakcji.
Oczywiście ku zadowoleniu wielu milionów światowych ludzi wraz ze zmianą narracja Ministerstwa propagandy covidowej z dniem 01 kwietnia zniesione zostały dodatki covidowe dla personelu medycznego „pracujące” na rzecz walki ze śmiertelnie niebezpiecznym wirusem. Ciekawe czy w związku z tym powtórzy się historia sprzed roku i w związku ze zniesieniem dodatków covidowych powstaje białe miasteczko.