Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP określony w ustawie o działaniach antyterrorystycznych na terytorium całego kraju będzie obowiązywał do 15 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużającego jego obowiązywanie – podało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).
„Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE-CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59″ – czytamy na Twitterze RCB.
Podwyższenie stopnia alarmowego jest związane z „sytuacją na Ukrainie i działaniami w polskiej cyberprzestrzeni” i doszło do niego po raz pierwszy.
Można go wprowadzić w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym godzącego w bezpieczeństwo lub porządek publiczny Polski, jej zagranicznych instytucji lub jej obywateli przebywających za granicą.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. Stopień alarmowy BRAVO – decyzją szefa rządu – został przedłużony do końca marca na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego.
Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej albo systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:
• całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów
• przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku
• przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.