Ponieważ Rosja jest zmuszona oferować swoją ropę z rekordowym dyskontem w stosunku do benchmarków Brent (z powodu samosankcjonowania wśród kupujących ropę w całym kraju, zwłaszcza z wyjątkiem Chin i Indii)…
…wygląda na to, że inni „sojusznicy” OPEC+ są bardziej niż chętni do wykorzystania sytuacji, gdy kupujący zmuszeni są szukać gdzie indziej (lub stawić czoła gniewowi Bidena?)
Jak donosi Tsvetana Paraskova z OilPrice.com, największy na świecie eksporter ropy naftowej, Arabia Saudyjska, podniósł w maju oficjalne ceny sprzedaży swojej flagowej ropy na rynek azjatycki do nowego rekordu w porównaniu z regionalnymi benchmarkami, co jest ruchem powszechnie oczekiwanym przez handlowców i rafinerie .
Saudyjczycy podwyższyli OSP na maj dla Azji dla Arab Light – flagowego gatunku Królestwa – do rekordowej premii 9,35 USD za baryłkę powyżej benchmarku Oman/Dubaj, od którego ropa z Bliskiego Wschodu jest wyceniana w Azji.
Według szacunków Bloomberga, cena w maju wzrosła o 4,40 USD za baryłkę w porównaniu z kwietniowym OSP dla Arab Light o 4,95 USD za baryłkę w stosunku do Omanu/Dubaju.
Badanie Bloomberga z zeszłego tygodnia wykazało, że rafinerie i handlowcy z Azji spodziewali się, że Arabia Saudyjska ponownie znacząco podniesie ceny ropy, która trafi do Azji w maju, do rekordowej premii w porównaniu z benchmarkami na Bliskim Wschodzie.
W maju gigant naftowy Arabii Saudyjskiej Aramco podniósł ceny całej swojej ropy trafiającej na wszystkie rynki.
Gwałtownie rosnące ceny ropy i „strajk kupujących” w związku z zakupem rosyjskiej ropy mogą być okazją dla kluczowego sojusznika Rosji w pakcie OPEC+, de facto lidera OPEC w Arabii Saudyjskiej, do podniesienia oficjalnych cen sprzedaży do kolejnego rekordowego poziomu w porównaniu z Omanem /Dubaj benchmark.
Arabia Saudyjska generalnie wyznacza trendy cenowe innych głównych producentów ropy naftowej na Bliskim Wschodzie i zwykle ustala OSP swojej ropy na następny miesiąc około piątego dnia każdego miesiąca, zazwyczaj po comiesięcznym spotkaniu OPEC+.
W zeszłym tygodniu na spotkaniu OPEC+ stwierdzono, że nie są potrzebne żadne zmiany w planach produkcyjnych, i uzgodniono podniesienie produkcji grupy o kolejne 432 000 baryłek dziennie, począwszy od maja.
32 000 baryłek dziennie powyżej pierwotnie uzgodnionego 400 000 baryłek dziennie wynika z przesunięcia linii bazowych pięciu jej członków.
Kwota produkcyjna Arabii Saudyjskiej została podniesiona do 10,549 mln baryłek dziennie, a kwota Rosji została podniesiona do tej samej wysokości.