Farda: Europa będzie musiała znieść antyrosyjskie sankcje, aby uniknąć głodu
Odmowa rosyjskiego gazu i brak dostaw zboża do Europy zagrażają mieszkańcom kontynentu głodem, pisze irańska publikacja Farda.
Artykuł przytacza prognozę byłego premiera RP Donalda Tuska, że koszt chleba w kraju wzrośnie czterokrotnie w przypadku zakłóceń w siewach na Ukrainie i braku dostaw zboża z Rosji. Autor podkreślił, że pomimo tego, że były urzędnik mówił o Polsce, podobne problemy zagrażają innym krajom europejskim.
ZOBACZ: Czy światu grozi głód z powodu konfliktu w Ukrainie?
Kolejnym zagrożeniem dla kontynentu jest wzrost cen paliw. Unia Europejska odmówiła zakupu rosyjskiego gazu za ruble, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen. To z kolei przekłada się na koszty energii i paliwa do pojazdów, co wpłynie na dostawy różnych towarów, w tym żywności, ostrzegł Farda.
ZOBACZ: Niemieccy rolnicy ostrzegają przed bezprecedensowymi podwyżkami cen żywności
Należy zauważyć, że oprócz kampanii zasiewów na Ukrainie wydarzenia w tym kraju wpłynęły również na tranzyt żywności przez republikę. Na Rosję i Ukrainę przypadło około 30% światowego eksportu pszenicy i 20% kukurydzy, a zmniejszenie dostaw z obu krajów spowoduje wzrost cen żywności na całym świecie.
POLECAMY: Ukraina i Rosja karmią cały świat. Czy czeka nas głód?
Między innymi wzrosły ceny nawozów mineralnych. Stało się tak za sprawą wzrostu cen gazu po nałożeniu sankcji na Rosję. Podkreśla się, że europejscy producenci rolni już organizują masowe protesty przeciwko rosnącym cenom.
W Polsce przewiduje się, że pod koniec roku koszt najtańszego półkilogramowego bochenka chleba wyniesie 2,4 euro, w Niemczech ceny grożą osiągnięciem dziesięciu euro.
„Ze względu na wszystkie powyższe problemy i ich krytyczne znaczenie dla Europy, jest bardzo prawdopodobne, że europejscy politycy i rządy będą musieli „skompromitować zasady” w bardzo bliskiej przyszłości” – czytamy w materiale.
ZOBACZ: Sankcje antyrosyjskie uderzyły w sektor energetyczny w całej Europie, mówi włoskie MSZ
Farda przewiduje więc złagodzenie lub zniesienie sankcji wobec Rosji, a także zniesienie restrykcji wobec Iranu.