Rządowe Centrum Bezpieczeństw opublikowało poradnik „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, w którym przekazana jest informacja jak przygotować się na sytuacje kryzysowe, co zrobić, aby uniknąć zagrożenia i jak się zachować, gdy do niego dojdzie.

„Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji” – powiedział Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

RCB od kilku lat prowadzi edukację w zakresie bezpieczeństwa, przygotowując poradniki na temat bezpiecznych zachowań oraz infografiki, animacje i filmy, które są rozpowszechniane poprzez profile w mediach społecznościowych i są ilustracją do publikowanych ostrzeżeń. Kolejnym takim przedsięwzięciem jest przygotowanie publikacji „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”.

W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej. Co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia.

Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu.

W materiale znajdziemy informacje m.in. o tym, jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy będąc zakładnikiem; jak udzielić pierwszej pomocy; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały alarmowe.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśliło, że umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na odporność państwa.

Materiał będzie dostępny od wtorku na stronie internetowej RCB i profilach w mediach społecznościowych.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. A jaki jest poradnik na czas kryzysu i wojny dla królika i jego znajomych? Zupełnie inny! Bierz walizy i wal do samolotu, aby znaleźć się w komfortowym schronie.
    To ja poproszę przy okazji Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o informację, ile jest miejsc w schronach dla ludności w Polsce.
    W wielu krajach jest miejsc prawie tyle, ile mieszkańców, a Polacy, to mają się kryć w rowach.

Napisz Komentarz

Exit mobile version