Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – 6 kwietnia podwyższyła stopę stopę referencyjną aż o 100 punktów, do 4,50 proc. z 3,50 proc., podał bank centralny. To znacznie większa podwyżka, niż prognozowali ekonomiści.

Uchwała ma wejść w życie w czwartek, 7 kwietnia.

Stopy procentowe NBP po środowej decyzji:

– stopa referencyjna 4,50 proc. w skali rocznej; – stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej; – stopa depozytowa 4,00 proc. w skali rocznej; – stopa redyskonta weksli 4,55 proc. w skali rocznej; – stopa dyskontowa weksli 4,60 proc. w skali rocznej.

„Spodziewaliśmy się podwyżki o 50 punktów bazowych. Silniejszy ruch RPP może oznaczać, że mamy do czynienia z przyśpieszeniem cyklu podwyżek stóp procentowych po to, by wcześniej go zakończyć” – przekazał główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Stopy procentowe w Polsce ostro w góre

Jak czytamy z informacji przekazanych przez Radę Polityki Pieniężnej, oceniła, że „utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej”. Cel inflacyjny wynosi 2,5 procent +/- 1 procent.

„Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych” – zaznaczono.

Możliwe dalsze decyzje Rady – „będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę”.

Jednocześnie zapewniono, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. „NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – pokreślono. 

RPP: Utrzymuje się ryzyko inflacyjne

„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie RPP.

„NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – czytamy.

sc;forsal/pap

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

  1. A dwa lata temu zastanawialiśmy się po co polinom Ministerstwo Lotów Kosmicznych…

    Były przypuszczenia ale pewność mamy dopiero teraz! Do wystrzeliwania w kosmos wskaźników inflacjiiii!

    Glapa przez dwa lata opowiadał poliniakom kocopały a teraz jak w**bał, to klynkejta narody – polska rakieta hipersoniczna! Można!? Można! A kto mu co zrobi!

Napisz Komentarz

Exit mobile version