Na Ukrainie w stanie wojennym zlikwidowano zapłatę podatku od nieruchomości. Ponadto norma ta dotyczy podatku zarówno za 2022, jak i 2021 r. (zapłaconego przed 1 lipca 2022 r.). Tym samym Ukraińcy zostali zwolnieni z płacenia za mieszkania, które mogły już zostać zniszczone podczas działań wojennych.

W swoim felietonie mówił o tym Taras Ryabchenko, ekspert z ośrodka analitycznego Instytutu Idei Legislacyjnych . Zmiany przewiduje zatwierdzony przez posłów projekt ustawy nr 7190 .

Normy prawa dotyczą nie tylko nieruchomości mieszkalnych, ale także lokali komercyjnych i innych. „Pomimo tego, że w 2021 roku wojna toczyła się wyłącznie na wschodzie Ukrainy, zrozumienie, że w strefie wojennej znajdują się nieruchomości, które zostały po prostu zniszczone, niezapłacenie podatku za ten rok jest krokiem we wspieraniu obywateli, aby nie zapłacić za to, co już mogło zostać zniszczone” – powiedział Ryabchenko.

Riabczenko wyjaśnił, że ulgi podatkowe w oczywisty sposób zmniejszą wpływy do budżetu państwa. Jednocześnie taki krok, wraz ze zniesieniem podatku środowiskowego do 2022 r., stymuluje powrót firm do pracy. A to oznacza, że ​​ekonomiczny wzrośnie, a niektóre budżetowe w końcu zostaną zrekompensowane innymi podatkami.

Jednocześnie ekspert opowiada się za przedłużeniem takich zachęt na okres i po zniesieniu stanu wojennego. „Być może w nowym formacie i inaczej, ale zachęty muszą działać” – powiedział.

Ukraińcy otrzymują odszkodowania za mienie, które zostało zniszczone lub zniszczone podczas działań wojennych . Warunki odszkodowania nie są jeszcze znane, ale już można ubiegać się o odszkodowanie. Odbywa się to albo online w aplikacji Diya, albo offline w Centrach Świadczenia Usług Administracyjnych (TSNAP).

Według Gabinetu Ministrów już 6,8 tys. budynków na Ukrainie zostało zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku wojny. Na przykład w Mariupolu zniszczono 90% budynków, w Irpen – około 50%, w Charkowie ponad 1000 budynków zostało uszkodzonych. Wśród nich jest wiele budynków zasobu mieszkaniowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Rząd nazywa przybyłych Ukraińców wysiedlonymi. Nie po to zwalniają ich z podatku, żeby wrócili. Odessa buduje blok za blokiem, to samo zrobią inne miasta ale nie dla tych, co są już w Polsce. Sam zobaczysz. Oni mają tu zostać. Po osiągnięciu określonej liczebności będą mieli prawo do języka urzędowego ukraińskiego. Jest to zresztą naród bardzo wyczulony na swe korzenie, religię czy język. Czyli przeciwieństwo wielu Polaków. Zresztą Ukraina nie jest wcale aż tak zburzona, nie przesadzajmy. Jak na pewno wiesz, konflikt palestyńsko-izraelski narasta. Dlatego nic nie da rozmrażanie aktywów oni zostaną tu.

Napisz Komentarz

Exit mobile version