W następstwie porozumienia Unia Europejska wydała w czwartek piąty pakiet sankcji, który obejmuje embargo na węgiel, które wejdzie w życie w sierpniu, a także zamknięcie portów dla rosyjskich statków z kilkoma wyjątkami.

Poinformowała o tym Rada UE.

W sumie pakiet składa się z sześciu części:

  • od sierpnia 2022 r. zakaz zakupu, importu lub transportu węgla i innych stałych paliw kopalnych w UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są eksportowane z Rosji. Import węgla do UE wynosi obecnie 8 mld euro rocznie.

Przypomnijmy, że węgiel stanowi najmniejszą część unijnego importu energii z Rosji. Jednocześnie szereg krajów, w tym Niemcy, blokuje decyzje w sprawie embarga na gaz i ropę.

  • Zakaz udzielania dostępu do portów UE statkom zarejestrowanym pod banderą rosyjską. Wyjątkiem są produkty rolno-spożywcze, pomoc humanitarna i energia.
  • Zakaz pracy rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych, którzy zablokują im transport drogowy towarów na terenie UE, w tym tranzyt. Tu znowu są wyjątki: produkty farmaceutyczne, medyczne, rolno-spożywcze, w tym pszenica, towary humanitarne.
  • Dalsze zakazy eksportu dotyczą paliwa do silników odrzutowych i innych towarów, takich jak komputery kwantowe i zaawansowane technologicznie półprzewodniki, wysokiej jakości elektronika, oprogramowanie, wrażliwe maszyny i sprzęt transportowy. 

Wprowadzane są również nowe zakazy importu produktów takich jak drewno, cement, nawozy, owoce morza i alkohol. Uzgodnione zakazy eksportu i importu szacuje się odpowiednio na 10 mld euro i 5,5 mld euro.

  • Środki mające na celu wyeliminowanie luk w już nałożonych sankcjach. Na przykład zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich UE, wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego dla rosyjskich agencji rządowych. 

Rozszerzony został zakaz wnoszenia depozytów w krypto-portfelach, a także sprzedaży banknotów i papierów wartościowych zbywalnych w dowolnej walucie państw członkowskich UE do Rosji i Białorusi lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej w tych krajach.

UE nałożyła również sankcje na firmy, których produkty lub technologie odegrały rolę w inwazji, kluczowych oligarchów i biznesmenów, urzędników Kremla, propagandystów i członków rodzin już objętych sankcjami UE.

Jeśli chodzi o banki, sankcje zostały nałożone na cztery kluczowe banki rosyjskie, które stanowią 23% rynku w rosyjskim sektorze bankowym. Po odmowie dostępu do systemu SWIFT banki te podlegają teraz zamrożeniu aktywów, a tym samym są całkowicie odcięte od rynków UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version