Papież Franciszek w przemówieniu w Niedzielę Palmową z Watykanu wezwał Rosję i Ukrainę do przestrzegania rozejmu wielkanocnego po sześciu tygodniach od rosyjskiej inwazji. Przywódca rzymskokatolicki coraz wyraźniej potępia wojnę.
Powiedział, że przywódcy po obu stronach muszą „ponieść pewne poświęcenia dla dobra ludzi” w przesłaniu, które rozpoczęło Wielki Tydzień Rzymskokatolicki, czyli siedem dni poprzedzających Wielkanoc.
Mówi się, że msza, którą odprawił na Placu św. Piotra, jest pierwszą, jaką prowadził wśród tłumów od początku pandemii dwa lata temu. Podczas kazania wezwał do… „złożenia broni, aby rozpocząć wielkanocny rozejm, a nie do ponownego ładowania broni i wznowienia walki, nie! Rozejmu, aby osiągnąć pokój poprzez prawdziwe negocjacje”.
Nie wypowiadając wprost nazw Rosja czy Ukraina, potępił „głupie wojny” i „bezsensowne akty okrucieństwa”, dalej kwestionując: „W rzeczywistości, co by to było za zwycięstwo, gdyby ktoś podłożył flagę pod stosem gruzu? „
Było jednak bardzo jasne, że słowa odnosiły się do trwającej wojny. „Kiedy uciekamy się do przemocy… tracimy z oczu, dlaczego jesteśmy na świecie, a nawet popełniamy bezsensowne akty okrucieństwa. Widzimy to w szaleństwie wojny, w której Chrystus zostaje ukrzyżowany po raz kolejny” – powiedział.
Potępiał także „niesprawiedliwą śmierć mężów i synów” … „uchodźców uciekających przed bombami” … „młodzi ludzie pozbawieni przyszłości” … i „żołnierzy wysłanych, by zabić swoich braci i siostry” – jak cytuje Associated Press .
Podczas gdy rozmowy ukraińsko-rosyjskie wciąż trwają, a prezydent Zełenski niedawno sygnalizował, że jest gotowy do neutralności w kwestii NATO, postęp jest niewielki, biorąc pod uwagę, że za każdym razem, gdy pojawia się potencjalny „przełom”, natychmiast pojawiają się oskarżenia i zaprzeczenia ze strony obu stron. Każda ze stron stara się uzyskać przewagę poprzez zwycięstwa na polu bitwy, przy czym siły rosyjskie koncentrują operacje na wschodzie i południu.
W scenariuszu, w którym obowiązuje rozejm wielkanocny, prawdopodobnie nastąpi on 24 kwietnia – co jest datą prawosławną w tym roku dla Paschy – zamiast zachodniej obserwacji 17 kwietnia.
Podczas podróży do wyspiarskiego kraju Malty, ponad tydzień temu, papież po raz pierwszy potępił decyzję Putina o rozpoczęciu wojny, ale w charakterystyczny sposób bez bezpośredniego wymienienia rosyjskiego przywódcy. Papież powiedział : „Po raz kolejny jakiś potentat, niestety uwikłany w anachroniczne twierdzenia o interesie nacjonalistycznym, prowokuje i wznieca konflikty , podczas gdy zwykli ludzie wyczuwają potrzebę budowania przyszłości, którą albo będziemy dzielić, albo wcale”.