Na Łotwie partie tworzące rząd uzgodniły koncepcyjnie budowę terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Premier zwrócił uwagę, że Ministerstwo Gospodarki otrzymało polecenie współpracy z potencjalnymi inwestorami w celu wyboru lokalizacji i budowniczego terminalu na podstawie oceny. Karins zauważyła, że ​​jest to projekt średnioterminowy.

W najbliższym czasie Ministerstwo Gospodarki będzie kontynuowało negocjacje z Estonią i Finlandią w celu zapewnienia dostaw gazu ziemnego z przyszłego terminalu LNG w Estonii, który może powstać w tym roku.

Kontynuowane będą również dostawy gazu skroplonego z terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie – dodał Karins.

Minister gospodarki Janis Wittenbergs powiedział, że negocjacje z prywatnymi inwestorami już trwają, a ci przedsiębiorcy powiedzieli, że łotewski terminal LNG może zacząć działać w latach 2023-2024.

Zaletą planowanego łotewskiego terminalu jest to, że gaz będzie magazynowany nie w samym terminalu, ale w podziemnym magazynie gazu w Inczuku, powiedział Karins.

Minister Gospodarki podkreślił, że resort będzie nadal zmniejszał swoją zależność od paliw kopalnych, dlatego planowane są programy wsparcia przechodzenia miejskich spółek ciepłowniczych z paliw kopalnych na lokalne odnawialne źródła energii, a także programy wspierające przedsiębiorców w reorientacji ich działalności osiągnąć niezależność energetyczną.

Przypomnijmy, wcześniej Ministerstwo Energetyki Litwy informowało, że od początku kwietnia litewski system przesyłu gazu nie importuje gazu z Federacji Rosyjskiej . Obecnie wszystkie potrzeby gazowe Litwy są zaspokajane poprzez import przez terminal LNG w Kłajpedzie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version