W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę kraje Unii Europejskiej zamroziły aktywa o wartości 35 mld euro. Na czele listy znajduje się Francja z 23,5 miliardami euro zamrożenia towarów i kapitału.

Większość z nich – 22,8 mld euro – jest powiązana z funduszami Banku Centralnego kraju terrorystycznego – informuje Bloomberg. W pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji UE zakazała wszelkich transakcji z Bankiem Centralnym w celu odizolowania gospodarki i systemu finansowego Moskwy.

Drugie miejsce pod względem przejętych aktywów zajmuje Belgia – 10 mld euro . We Włoszech kwota wyniosła 1,1 miliarda euro z zamrożonymi aktywami, w tym jachtami i nieruchomościami na Sardynii i Toskanii. Irlandia ma 839 mln euro, Holandia 516 mln euro.

Niemcy, według Komisji Europejskiej, 5 kwietnia skonfiskowały mienie w wysokości 341,6 tys. euro. W tym samym czasie, tydzień później, Berlin skonfiskował jacht Dilbar rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa o wartości 600-750 mln dolarów (533,8-667 mln euro).

Deputowany ludowy Ukrainy („Sługa ludu”), szef komisji budżetowej parlamentu Daniił Getmancew opowiedział o wysokości przejętych aktywów w UE . Zaznaczył, że Belgia okazała się krajem UE, który najskuteczniej stosuje sankcje wobec Rosji. Z kolei Portugalia zablokowała tylko jedno konto za 242 euro, a Hiszpania aresztowała trzy jachty.

„Głównym powodem tak imponującego wyniku Brukseli jest fakt, że w Belgii znajdują się siedziby dwóch niezwykle ważnych dla międzynarodowego systemu finansowego struktur: Euroclear i SWIFT” – dodał Getmantsev.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version