Ekonomistka Aglietta: kryzys na Ukrainie przyspieszy utratę hegemonii dolara

Kryzys na Ukrainie zmusi świat do porzucenia hegemonii dolara, wzmacniając pozycję juana na poziomie międzynarodowym, taką opinię wyraził w rozmowie z Le Monde francuski ekonomista, doradca naukowy paryskiego Centre for Advanced Studia i informacje międzynarodowe Michel Aglietta.

ZOBACZ: Strajk w Polregio 16 maja. Pociągi staną w całej Polsce

Jak zauważył ekspert, w latach 2001-2021 udział dolara w światowych rezerwach walutowych zmniejszył się z nieco ponad 70 do 59 proc. „Waga juana w nich jest wciąż ograniczona, ale szybko rośnie, bo wiele krajów – zwłaszcza azjatyckich – próbuje opuścić strefę wpływów Zachodu” – wyjaśnił, wyrażając opinię, że w tym W związku z tym wydarzenia na Ukrainie będą musiały przyspieszyć „wzrost juana na arenie międzynarodowej i utratę dominacji dolara”.

Chiny już zyskały przewagę w tej dziedzinie, powiedziała Aglietta, umożliwiając swobodny przepływ cyfrowego juana na swoim terytorium i dążenie do jego internacjonalizacji. Jednocześnie trudności z amerykańską walutą zaczęły pojawiać się już w latach 80., kiedy zaczęła rozkwitać „neoliberalna globalizacja”: kraje rozwijające się, przeżywające wzrost gospodarczy, a także gospodarka światowa jako całość, potrzebowały dużych ilości waluty, ale w obliczu USA, kontynuowała Aglietta. Jednocześnie FRS USA prowadzi politykę skupiającą się na potrzebach finansowych nie całej planety, ale tylko jej kraju, zauważył.

Ta kwestia, zdaniem ekonomisty, może pomóc wyeliminować bardzo cyfrowe waluty banków centralnych, sugeruje Aglietta. Według niego waluty tego typu mogą wzmacniać niezależność krajów od międzynarodowych przepływów finansowych, ale w tym przypadku, aby państwa prowadziły ze sobą wymianę handlową i uniknął chaosu finansowego, głębokiej reformy globalnego systemu finansowego i powstania potrzebny będzie wspólny protokół cyfrowy. Taki instrument, jak powiedział ekspert, mógłby być cyfrowym odpowiednikiem specjalnych praw ciągnienia (SDR, specjalnego instrumentu walutowego opartego na koszyku walut) MFW, który mógłby stać się rodzajem waluty międzynarodowej i pomóc „zerwać z hegemonią dolara”.

ZOBACZ: Chorwacki politolog wyjaśnił „głupotę USA” na przykładzie sankcji

Jednocześnie taki krok będzie wymagał wzmocnienia współpracy międzynarodowej, która według niego będzie możliwa tylko wtedy, gdy „Zachód uzna, że ​​świat składa się z bardzo różnych systemów politycznych, że wartości azjatyckie są fundamentalnie różne od Zachodnie, a te ostatnie nie są bynajmniej uniwersalne” – podkreśliła Aglietta.

„Zachód nie może dyktować światu, jaka powinna być demokracja. A stworzenie systemu finansowego opartego na współpracy implikuje akceptację tej różnicy między podejściami i ustanowienie dialogu kultur. Bez tego niemożliwe będzie nie tylko uniknięcie chaosu walutowego, ale także rozwiązanie głównych problemów planety, począwszy od zmian klimatycznych” – podsumował.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version