W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział PAP Naczelnik pandemicznego resortu Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. To jednak nie oznacza, zakończenie pandemiji. Zgodnie z zapowiedzią Naczelnika po zniesieniu stanu epidemii zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego.

– Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej – w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – przekazał w rozmowie z PAP szef MZ.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Nie oznacza to w świetle prawa wynikającego z ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń u ludzi, że Naczelnik jest uprawniony do utrzymania takiego stanu na terenie całej RP.

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maską ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Czy „obowiązek” noszenia w tych miejscach masek jest zgodny z prawem? Nie, ponieważ wprowadzony jest z przez Naczelnika w stanie zwykłym na obszarze całej Polski. W świetle prawa jest to działanie sprzeczne z art. 92 Konstytucji.

Więcej o tym można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version