Niemiecki Uniper zapłaci za rosyjski gaz za pośrednictwem rosyjskiego konta bankowego.

Według doniesień medialnych, niemiecki koncern energetyczny Uniper zapłaci za rosyjski gaz przelewem do rosyjskiego banku, a nie do banku w Europie.

„Planujemy dokonywać naszych wpłat w euro na konto w Rosji”, podała w czwartek gazeta Rheinische Post, powołując się na rzecznika Unipera.

Uważamy, że przeliczenie płatności zgodnie z prawem dotyczącym sankcji i rosyjskim dekretem jest możliwe. Dla naszej firmy i dla całych Niemiec nie jest możliwe, aby w krótkim czasie obejść się bez rosyjskiego gazu. Miałoby to dramatyczne konsekwencje dla naszej gospodarki.

– powiedział rzecznik prasowy firmy.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Rosja zażądała, aby “nieprzyjazne kraje” płaciły za jej ropę i gaz w rublach, aby wesprzeć w ten sposób rosyjską walutę, po tym jak zachodni sojusznicy zamrozili miliardy dolarów, które Kreml trzymał w obcych walutach za granicą. Jest to sprzeczne z umowami wielu krajów UE, które są zawarte w euro. Rosja zaproponowała jednak pozorne obejście tego problemu, polegające na tym, że kraje zakładają zarówno konta bankowe w walutach obcych, jak i w rublach w Gazprombanku, szwajcarskim oddziale Gazpromu zajmującym się handlem, aby płacić za dostawy.

W osobnym oświadczeniu Fortum poinformował, że Uniper i rząd niemiecki doszły do ​​wniosku, że w ramach takich ustaleń nadal jest możliwy zakup gazu z Rosji.

Fortum podkreślił, że Niemcy są uzależnione od importu gazu z Rosji, jednocześnie mówiąc, że Uniper płaci za gaz w euro.

Tymczasem komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział FT, że to od poszczególnych firm zależy, jak interpretować umowy zawarte z Gazpromem. Wezwał również firmy do ścisłego przestrzegania uzgodnionych warunków.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​płacenie za rosyjski gaz w rublach stanowi naruszenie unijnych sankcji, jeśli pierwotne umowy nie wymagały płatności w rosyjskiej walucie.

Tytti Tuppurainen , fiński minister spraw europejskich i kierownictwa własnościowego, mówił wcześniej, że Finlandia nie zgadza się z rosyjskimi żądaniami płatności w rublach.

Fortum poinformował w komunikacie, że Uniper będzie nadal płacić za gaz w euro po tym, jak zacznie korzystać z nowego mechanizmu płatności. Firma nie zaoferowała Yle dalszego komentarza na temat mechanizmu płatności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version