Z informacji przekazanych przez rzecznika rządu Piotr Müller, Polska może być kolejnym celem Rosji. Dlatego niezbędne jest podjęcie wszelkich środków obronnych. Jednym z pomysłów jest projekt o zmianie konstytucji.
PiS złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji.
Jak napisano na stronie Sejmu, projekt zmian w konstytucji „dotyczy wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwią przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji”.
Jednak zanim rozpoczną się realne prace nad ustawą, musi upłynąć konstytucyjny termin 30 dni od daty wpłynięcia wniosku. Rzecznik rządu podkreślił, że PiS będzie przekonywać innych parlamentarzystów do poparcia ich propozycji.
Wszystkie te zmiany mają być niezbędne, by w przyszłości mieć elastyczność jeśli chodzi o dodatkowe zakupy uzbrojenia dla polskiej armii i zabezpieczenie naszego kraju. Jak podkreśla Piotr Mueller, to Polska może być kolejnym celem Rosji. Dlatego trzeba być przygotowanym do jej obrony.
Według projektu, art. 216 ust. 5 konstytucji otrzymuje brzmienie: „Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Przy obliczaniu relacji państwowego długu publicznego do wartości rocznego produktu krajowego brutto nie wlicza się pożyczek, gwarancji i poręczeń finansowych służących finansowaniu potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa”.
Projekt zmian przewiduje dodanie po rozdziale XI rozdziału XIa, zatytułowanego: „zagrożenie bezpieczeństwa państwa”.
PiS postuluje dodanie art. 234a, zgodnie z którym „w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej napaści na terytorium innego państwa, majątek osób fizycznych niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, który znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może zostać przejęty przez Skarb Państwa z mocy prawa i bez odszkodowania, w przypadku gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany w jakiejkolwiek części do finansowania lub wspierania w innej formie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią, w szczególności ze względu na osobiste, organizacyjne lub finansowe powiązania właściciela majątku z władzami publicznymi tego państwa”.
Punkt drugi tego artykułu zakłada, że majątek przejęty przez Skarb Państwa przeznacza się na wsparcie osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej.
Szczegółowy sposób przejęcia majątku przez Skarb Państwa ma określać ustawa.
Projekt zmian konstytucji może złożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie odbywa się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od złożenia projektu. Zmianę konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów.