Serbia jest gotowa w przyszłości kupować duże ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG) z terminalu w Grecji, którego uroczyste rozpoczęcie budowy odbędzie się we wtorek – powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucic.

We wtorek w porcie Alexandroupolis w północnej Grecji w obecności przywódców państw bałkańskich i UE odbędzie się uroczystość z okazji rozpoczęcia budowy pływającej stacji magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU). Projekt ten ma doprowadzić do zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu. W uroczystości wezmą udział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, premier Bułgarii Kirill Petkov, prezydent Serbii Aleksandar Vucic oraz premier Macedonii Północnej Dimitar Kovacevski. Vucic już po południu poinformował w mediach społecznościowych, że rozmawiał z Michelem o „europejskiej perspektywie Serbii”.

„Jest to bardzo ważne wydarzenie dla całego regionu, dla całych Bałkanów Zachodnich. <Jesteśmy bardzo wdzięczni i gotowi na odbiór dużych ilości gazu w przyszłości” – powiedział Vucic, cytowany przez agencję Taniug.

Głowa państwa dodała, że Serbia powinna zbudować system przesyłu gazu dla lepszego połączenia z Bułgarią, skąd będzie otrzymywać gaz.

POLECAMY: Gazociąg GIPL między Litwą a Polską został uruchomiony

Serbska wicepremier oraz minister górnictwa i energetyki Zorana Mihajlović wezwała we wtorek obywateli i organizacje do oszczędzania energii i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu w związku z rozpoczęciem budowy terminalu LNG w Grecji.

Przypomniała, że w przyszłym roku ma zostać ukończona budowa interkonektora Nisz – Dimitrovgrad z Bułgarią, który umożliwiłby Serbii odbiór LNG z Grecji lub gazu ziemnego z Azerbejdżanu, a „istnieje również plan połączenia systemu transportu gazu z północną Macedonią i Rumunią”.

ZOBACZ: Od lipca Polaków Polacy więcej zapłacą za przejazd autostradą

Mihajlović stwierdził wcześniej, że wstrzymanie dostaw gazu z Rosji do Bułgarii i Polski nie dotyczy Serbii, po tym jak Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Bulgargazu (Bułgaria) i PGNiG (Polska) z powodu odmowy przejścia na nowy system płatności.

Obecny kontrakt Srbijagas z Gazpromem na dostawy z Rosji do Serbii sześciu milionów metrów sześciennych gazu dziennie po cenie 270 USD za tysiąc metrów sześciennych wygasa 31 maja. Władze Serbii poinformowały, że planują podpisać kolejny kontrakt ze stroną rosyjską na dziesięć lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version