Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis obarczył Rosję winą za wzrost cen energii elektrycznej, ogłosił nowy krajowy program wsparcia w walce z rosnącymi cenami energii elektrycznej i wezwał do oszczędności.
W telewizyjnym przemówieniu do obywateli Grecji premier obiecał zwiększenie rekompensat z tytułu wzrostu taryf, opodatkowanie zysków firm energetycznych z zawyżania cen oraz wprowadzenie od lipca zakazu uzależniania rachunków za energię elektryczną od wzrostu cen gazu na rynkach międzynarodowych.
POLECAMY: Rząd straszy postępowaniami karnymi Polaków, którzy skorzystali z dofinansowania na zakup telewizora
Zdaniem premiera, konflikt Rosji na Ukrainie „uderzył w cały świat, Europę i nasz kraj”, rzekomo wykorzystuje „broń energetyczną i cenę gazu ziemnego, która wzrosła do niespotykanych dotąd wysokości”. „To właśnie powoduje stały wzrost cen, zwłaszcza energii elektrycznej. Jest to problem, który można rozwiązać jedynie w oparciu o wspólną reakcję Europy” – powiedział Mitsotakis.
Premier powiedział, że do dziś Europa nie poradziła sobie ze swoimi problemami, „rozwiązanie jest opóźnione”, a Grecja nie będzie czekać i podejmie własne działania.
„Moja decyzja uruchamia nowy narodowy program wsparcia, który koncentruje się na najsłabszych, ale tym razem również na znaczących ulgach dla klasy średniej” – powiedział Mitsotakis.
„Pomagamy wielu gospodarstwom domowym znajdującym się w trudnej sytuacji, które mają niski poziom konsumpcji. Jednak prawdą jest również, że osoby, które zużywają nieco więcej energii elektrycznej – na przykład z powodu ogrzewania za pomocą klimatyzacji lub posiadania małego drugiego domu – odnotowują ogromny wzrost rachunków” – powiedział.
„Od dziś to się zmienia. Jestem zdecydowany naprawić wczorajszą krzywdę, lepiej zorganizować dzisiejszą obronę i zapobiec jutrzejszym zagrożeniom” – powiedział premier.
Nowy program działa w czterech obszarach.
„Po pierwsze, państwo zwróci 60% wszystkich dodatkowych kosztów poniesionych z mocą wsteczną w okresie od grudnia do maja na indywidualne konto bankowe każdego właściciela domu lub najemcy. Limit tego nadzwyczajnego odszkodowania wyniesie 600 euro i będzie dotyczył wszystkich naszych współobywateli o rocznych dochodach do 45 tys. euro” – powiedział.
W maju i czerwcu każdy wzrost zużycia powyżej 300 kWh będzie pokrywany w 50%. Ponadto nowa zniżka będzie obowiązywać również w przypadku mieszkań niebędących głównym nurtem gospodarki, co w rzeczywistości będzie miało wpływ na całkowite miesięczne zużycie energii elektrycznej – powiedział premier.
„Po drugie, przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną będą musiały zapłacić swoją część solidarności z obywatelami, którzy cierpią z powodu wysokich kosztów. W oparciu o ostateczne wnioski Niezależnego Urzędu Regulacji Energetyki RAE, które spodziewane są w najbliższych dniach, ich dodatkowy dochód będzie podlegał specjalnej opłacie w wysokości 90%” – powiedział Mitsotakis.
Trzecim środkiem, według niego, byłby zakaz dostosowywania rachunków za energię elektryczną do cen energii.
„Niezależnie od decyzji europejskich, rząd grecki z własnej inicjatywy uruchomi od lipca system, który uniemożliwi powiązanie międzynarodowych podwyżek cen gazu z rachunkami za energię elektryczną w kraju. Program będzie trwał nie dłużej niż jeden rok. Mówiąc prościej, dzięki podwójnej interwencji państwa na hurtowym i detalicznym rynku energii ustalamy pośredni pułap. Jednocześnie stabilizujemy taryfy, które docierają do konsumenta. Powoduje to faktyczne zawieszenie przepisu o korekcie rozliczeń. A nadmierne zyski firm energetycznych zostaną obcięte” – powiedział premier.
Obecnie w Grecji konsumenci otrzymują tzw. rachunek korygujący dwa lub trzy miesiące po wystawieniu głównego rachunku za energię elektryczną, który często opiewa na setki euro i zdaniem wielu prawników jest niezgodny z prawem.
Mitsotakis określił inicjatywę jako „uczciwą, rozsądną i opłacalną” oraz niewpływającą na konkurencję, co z prawnego punktu widzenia mogłoby poddać w wątpliwość jej pozytywny wpływ na konsumentów.
Czwarta inicjatywa, według premiera, dotyczy oszczędzania energii.
W najbliższych tygodniach zostanie uruchomiony program „Recykling – wymiana urządzeń”, który hojnie wynagradza usunięcie starych, energochłonnych klimatyzatorów i lodówek. Jesienią, równolegle z programem „Oszczędzanie dla firm”, uruchomiony zostanie program „Oszczędzanie dla gospodarstw domowych”. Program, który pozwoli m.in. na instalowanie jednostek fotowoltaicznych na dachach budynków” – powiedział premier.