Tysiące gospodarstw domowych podłączonych do gazu w czeskich miastach i wsiach myśli dziś o zaopatrzeniu się w drewno opałowe
Ze względu na wysokie ceny energii w Czechach coraz więcej osób chce ponownie ogrzewać swoje domy drewnem, pisze czeskie wydanie iDNES.
Świętopełk Ganak ze Zlína od kilku lat ma zamiar wycinać zwalone drzewa na opał w porozumieniu z właścicielem lasu. Przychodził do lasu w sobotnie poranki i zawsze był tam sam, ale teraz wszystko się zmieniło.
POLECAMY: Japonia spodziewa się „leśnego szoku” po wprowadzeniu embarga na Rosyjskie drewno
„Każdego ranka w lasach pod Zlínem parkuje kilka samochodów: ludzie przyjeżdżają po drewno na opał. Zmiany są ogromne. Wcześniej prawie nikt nie był zainteresowany drewnem na opał” – mówi Hanak.
Cięcie i wnoszenie ciężkich klinów do samochodu, który często znajduje się na przyzwoitej odległości, może być trudne. Ale teraz popyt na drewno opałowe i jego ceny wzrosły tak bardzo, że praca fizyczna nikogo nie odstrasza.
Tysiące gospodarstw domowych podłączonych do gazu w miastach i wsiach Kraju Zlińskiego myśli dziś o zaopatrzeniu się w paliwa alternatywne.
ZOBACZ: Embargo na Rosyjskie drewno powoduje wzrost cen mebli w Wielkiej Brytanii
„Zainteresowanie ludzi jest niewyobrażalne, a wiosną nigdy nie odnotowaliśmy takiego zapotrzebowania na drewno opałowe. Teraz przyjmujemy zamówienia na lipiec” – powiedział Jan Gaiduk, dyrektor firmy zajmującej się handlem drewnem opałowym Woodmark.
Wcześniej firma magazynowała drewno opałowe na początku roku, a sprzedaż rozpoczęła w drugiej połowie kwietnia. W tym roku sezon rozpoczął się w styczniu. Pracownicy są zajęci od rana do wieczora i trzeba było zatrudniać pracowników tymczasowych.
„Odsetki podwoiły się, a może nawet więcej. Od rana do wieczora dzwoni telefon. Ludzie muszą czekać co najmniej półtora miesiąca” – powiedział sprzedawca drewna opałowego Jarosław Botik. „W wiadomościach ludzie mówią, że elektryczność staje się droższa i nie będzie gazu. Każdy ma ostatnią szansę – drewno opałowe” – dodał.
Rosną też ceny drewna opałowego, brykietu i peletu – w ciągu ostatniego roku koszty handlowców podwoiły się.
„Nie pamiętam takiego wzrostu cen. Nie zmienialiśmy cen od trzech lat, a teraz bardzo szybko się zmieniają. Powodem jest to, że podrożały drewno, paliwo i energia elektryczna” – wyjaśnia Gaiduk, który podniósł ceny o kilkadziesiąt procent.
Koszt drewna iglastego był najniższy w ciągu ostatnich dziesięciu lat z powodu obfitości korników, ale teraz wszystko się zmieniło.
W zeszłym roku Jaroslav Botik sprzedawał metr sześcienny drewna opałowego za około 1350 koron (55 euro), a teraz za 1900 (77 euro), a według niego cena może przekroczyć dwa tysiące (81 euro).
„Dziś nie gwarantuję ceny nawet na etapie zamawiania, bo nie wiem ile będzie kosztowało drewno opałowe za kilka tygodni” – powiedział.
Firma Waldera, produkująca brykiety i pellet z trocin, musiała podnieść ceny o 30-40%. Mimo to stanęła w obliczu boomu popytu na jej produkty. Aby go zadowolić, firma zaprzestała eksportu.
„Zainteresowanie jest wielokrotnie większe niż wcześniej” – powiedział Marek Rzhebichek, dyrektor Waldera – „Konflikt na Ukrainie budzi obawy, że sytuacja może się pogorszyć, dlatego często ludzie kupują z dwuletnim wyprzedzeniem”.
Według niego ceny drewna na pewno nie spadną w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ w Europie brakuje tysięcy brykietów i peletów pochodzących z Ukrainy, Rosji i Białorusi.
To, że ludzie chcą przejść na ogrzewanie drewnem, dotyka producentów i sprzedawców kotłów, kominków i pieców – oni też byli bombardowani zamówieniami, których nie mają czasu na realizację.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna bezpłata jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU. Jeśli temat jest przez nas opublikowany na blogu nie przewidujemy możliwości udzielenia porady pro bon. W takim przypadku każda osoba posiada prawo zamówienia drogą @ porady płatnej.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: [email protected] lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.