„Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie prezydenta.
– To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – przekazał Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.
Dlatego – jak wskazywał – to właśnie 20 czerwca został wybrany jako dzień, który ma zostać ogłoszony Narodowym Dniem Powstań Śląskich.
Z inicjatywą o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich do prezydenta zwrócił się Sejmik Województwa Mazowieckiego. Z podobnym innym apelem wystąpiły też inne organizacje, m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. – Tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 r. – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy.