Osoby samozatrudnione, którym ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, nie stracą ciągłości, jeśli do końca czerwca 2022 roku złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.
– Od 1 stycznia 2022 r. nieterminowe zapłacenie składek lub nawet ich całkowity brak, nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Będzie ono trwało aż do jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia – przekazała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Co oznacza złożenia wniosku?
Oznacza to, że nie trzeba będzie składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Wnioski takie (wniosek US-9) nadal mogą składać ci przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w płaceniu składek za miesiące sprzed 1 grudnia 2021 r. Zgodnie z przepisami, będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 r.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, którym przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, na skutek nieterminowych lub niepełnych wpłat ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a w kolejnych miesiącach opłacały składki na ubezpieczenia społeczne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ustawodawca dał czas na złożenie wniosku o wyrażenie zgody na przywrócenie terminu opłacenia składek, w nieprzekraczalnym terminie tj. do 30 czerwca 2022 r.
– Jeżeli taki przedsiębiorca dostanie z ZUS zgodę, zachowa ciągłość ubezpieczeń. Dzięki temu nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego – podkreśla Kopczyńska.
Jeśli jednak nie złożymy wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składek za listopad 2021 r. w terminie do 30 czerwca 2022r., będzie skutkowało to brakiem prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego. Nawet jeśli opłacaliśmy składki na ubezpieczenie chorobowe w terminie i w prawidłowej wysokości, lecz brakowało ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.
Brak wniosku oznacza brak płatnego chorobowego czy wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego. Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego będzie wówczas możliwe przez złożenie nowego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA i trzeba będzie mieć na uwadze konieczność 90-dniowego okresu wyczekiwania na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.
Wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek możemy złożyć online za pośrednictwem PUE ZUS, bezpośrednio na sali obsługi klientów lub można wysłać go pocztą.
Osoby dobrowolnie podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym
Do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych możesz przystąpić, jeśli nie
jesteś objęty tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Jeżeli okres dobrowolnych ubezpieczeń przekroczy 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego
świadczenia. Otrzymasz wtedy świadczenie w wysokości, która wynika ze stanu
środków na Twoim koncie w ZUS.
Ważne! Jeżeli nie jesteś objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi obowiązkowo, to możesz się zgłosić do tych ubezpieczeń dobrowolnie jeśli:
- mieszkasz w Polsce, bądź
- nie mieszkasz w Polsce, ale byłeś wcześniej objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi w Polsce, albo
- nie mieszkasz w Polsce, ale mają do Ciebie zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W przypadku gdy złożyłeś zgłoszenie w którym wskazałeś, że chcesz być objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i uzyskałeś tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń (np. zostałeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej itp.), podlegasz wówczas obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym i musisz być z tego tytułu zgłoszony do ubezpieczeń.
W takim bowiem przypadku nie występuje już sytuacja braku jakiegokolwiek tytułu do ubezpieczeń, która mogłaby być uzasadnieniem do podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
W konsekwencji od 5 dnia powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń nie masz prawa do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na zasadzie dobrowolności. Dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi objęty zostaniesz od dnia wskazanego w zgłoszeniu o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym złożysz zgłoszenie.
A zatem data, od której będziesz objęty tymi ubezpieczeniami nie może być wcześniejsza niż data złożenia zgłoszenia.
Źródłohttp://LA,