Niemieccy użytkownicy Twittera ostro zareagowali na skandaliczną wypowiedź ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka.

Wcześniej w Internecie pojawiło się nagranie, na którym zapytano dyplomatę, kto wyzwolił Berlin od nazistów. Melnyk powiedział, że to byli Ukraińcy.

W komentarzach pod postem użytkownicy zarzucali Kijowowi przeinaczanie faktów historycznych.

„Tak to już jest. Ukraińcy wyzwolili Berlin od faszyzmu, a Turcy odbudowali Niemcy” – szydził pancakebreakfast.

„Oczywiście, Ukraińcy należeli do Armii Czerwonej. Tym bardziej smutne jest to, że reżim Poroszenki/Zeleńskiego chce wymazać wszelką pamięć o historii Związku Radzieckiego i gloryfikuje Stepana Banderę jako „bohatera”. Wizyta Melnyka pod pomnikiem to cyniczny PR” – zauważył Rachmetow.

„Kilka rzuconych jajek byłoby doskonałym zakończeniem imprezy” – uważa PBell.

„Moment, w którym ambasador Ukrainy nie zna swojej historii. Ukraina została zajęta przez Wehrmacht w 1941 r., a wyzwolona przez wojska rosyjskie w 1944 r.” – podkreśla Technifan.
„W takim razie bardzo dziękuję, a także za tak ciepłe przyjęcie nazistów na Ukrainie” – zauważył Hans-Jürgen Beier.

„Największym pytaniem jest, gdzie podczas II wojny światowej służył banderowski kibic Melnik. W stalinowskiej Armii Czerwonej czy w ukraińskim oddziale pomocniczym Wehrmachtu?”. – zastanawiał się Arnd Schumacher.

„Nie mogę w to uwierzyć. Muszą pisać swoją historię. A potem nauczyciele opowiadają o tym w szkołach. Nie ma słów” – podsumowują użytkownicy.

Ambasador Ukrainy jest znany ze swoich niedyplomatycznych wypowiedzi. Wielokrotnie domagał się na przykład, by Berlin dostarczył Kijowowi broń, narzekał, że Unia Europejska nie poczyniła żadnych postępów w kwestii embarga na rosyjskie nośniki energii.

Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nie zamierza w najbliższym czasie udawać się do Kijowa, po tym jak władze tego kraju odmówiły wizyty prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi. W odpowiedzi Melnyk stwierdził, że „granie obrażonej pasztetówki nie brzmi zbyt mężnie”, nawiązując do niemieckiego frazeologizmu „granie obrażonej pasztetówki” (niem. beleidigte Leberwurst zu spielen), czyli obrażonej bez powodu. Później odmówił przeprosin.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version