W marcu amerykańscy urzędnicy zwrócili się do brazylijskiego państwowego koncernu naftowego Petrobras o zwiększenie produkcji ropy naftowej w obliczu rosnących cen energii spowodowanych sytuacją na Ukrainie, ale spotkali się z odmową – podała agencja Reuters, powołując się na kompetentne źródła.
Według źródeł, przedstawiciele firmy tłumaczyli swoją odmowę tym, że regulowanie poziomu wydobycia ropy jest kwestią strategii biznesowej, a nie dyplomacji. Ponadto, krótkoterminowe zwiększenie wydobycia ropy naftowej jest niemożliwe z logistycznego punktu widzenia – powiedział Petrobras.
POLECAMY: Rosja za 10 dni pozbawi ropy państwa nieprzyjazne informuje agencja Reuters
Brazylijska spółka państwowa Petrobras powiedziała agencji Reuters, że nie odbyła żadnych spotkań z „urzędnikami Departamentu Stanu USA”.
Departament Stanu poinformował, że współpracuje z firmami energetycznymi w celu zwiększenia dostaw energii. „Współpracujemy z naszymi sojusznikami i partnerami, aby złagodzić wpływ gospodarczy działań Rosji na inne gospodarki, takie jak Brazylia. Współpracujemy z firmami energetycznymi, aby zwiększyć ich możliwości dostarczania energii na rynek, zwłaszcza w obliczu wzrostu cen” – powiedział Departament Stanu USA, zaznaczając, że marcowe spotkanie z przedstawicielami firmy Petrobras nie zostało odnotowane w żadnym komentarzu.
Wall Street Journal podał wcześniej, że Biały Dom „bezskutecznie” próbował zaaranżować rozmowy telefoniczne między prezydentem USA Joe Bidenem a faktycznymi przywódcami Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ Waszyngton stara się wzmocnić międzynarodowe poparcie dla konfrontacji z Rosją i ograniczenia wzrostu cen ropy.
Według gazety saudyjski książę Mohammed bin Salman i książę Mohammed bin Zayd odmówili rozmowy z Bidenem, a oba kraje postanowiły nie zwiększać produkcji ropy i trzymać się planu zatwierdzonego przez OPEC i grupę producentów na czele z Rosją.
8 marca Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej, niektórych produktów naftowych, skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz węgla. Następnie Wielka Brytania ogłosiła, że do końca 2022 roku przestanie importować ropę naftową i produkty ropopochodne z Rosji.