Niemiecka spółka gazowa VNG zamierza przekazać euro do Gazprombanku w celu dalszej konwersji na ruble i zapłaty za gaz, podała agencja Reuters.

„Zapłacimy kwotę z faktury, która nadal będzie denominowana w euro, na rachunki w Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, aby zagwarantować z naszej strony terminową płatność dla dostawcy” – powiedziała spółka.

POLECAMY: Ząbki: Pijany ukraiński kierowca staranował dwa auta

VNG wyraziło nadzieję, że nie będzie trudności z przeliczaniem euro na ruble.

„Przynajmniej otwarcie konta przebiegło bezproblemowo” – dodano.

Jednocześnie, jak zauważyła agencja, VNG nie skomentowało faktu, że otworzyło dwa konta w Gazprombanku – w rublach i w euro. Spółka podkreśliła, że podejmuje wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić dostawy gazu i stabilność gospodarczą w Niemczech zgodnie z ustawą o sankcjach.

ZOBACZ: Na polskim rynku odnotowuje się braki jęczmienia i pszenżyta

Zgodnie z dekretem Putina od dnia 1 kwietnia Rosja przyjmuje płatności za gaz wyłącznie w rublach. Importer musi otworzyć specjalne konto w Gazprombanku, na które będzie przelewał środki w walucie określonej w kontrakcie. Bank będzie sprzedawał tę walutę na giełdzie moskiewskiej i przekazywał ruble na konto nabywcy gazu, z którego będą dokonywane płatności na rzecz dostawcy, czyli Gazpromu.

Bułgaria i Polska odmówiły przejścia na ten system. W konsekwencji tej decyzji Gazprom wstrzymał eksport do tych krajów od 27 kwietnia z powodu braku płatności. W tym samym czasie Bloomberg napisał, że co najmniej dziesięciu europejskich odbiorców rosyjskiego gazu otworzyło konta w Gazprombanku, a czterech z nich już zapłaciło w rublach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version