Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma wygłosić wirtualne przemówienie przed Światowym Forum Ekonomicznym z siedzibą w Davos w Szwajcarii, gdzie oczekuje się, że przesłaniem będzie coś w stylu „wyślij więcej pieniędzy lub zobacz, jak globalny kryzys żywnościowy się pogorszy” – co jest również temat przewodni przywódców Kongresu USA, którzy starają się przeforsować rekordowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Zgodnie ze świeżą prognozą USAprodukcja pszenicy w zniszczonym wojną kraju spadnie o jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Według  Reutera, ukraiński minister finansów Sergii Marczenko ujawnił w czwartek, że jego kraj wydał 8,3 miliarda dolarów na walkę z rosyjską inwazją. Marczenko opisał, że w normalnych czasach fundusze byłyby przeznaczone na rozwój wewnętrzny, ale teraz zostały przeznaczone na zakup większej ilości broni i napraw awaryjnych, a także na radzenie sobie z kryzysem uchodźczym tych milionów ludzi przesiedlonych na Ukrainie.

Również w piątek Grupa Siedmiu ministrów spraw zagranicznych spotka się na rozmowach w Niemczech. Według Bloomberga, w którym minister spraw zagranicznych Ukrainy „popycha grupę do podjęcia kroków w celu alokacji przejętych rosyjskich aktywów do Kijowa w celu sfinansowania odbudowy”.

Ale pomimo zbiorowego entuzjazmu Zachodu dla ukarania Rosji i zjednoczenia świata przeciwko Moskwie, pozostaje kilka znaczących czkawek…

Na początek Węgry i kilka innych mniejszych krajów wstrzymują planowane w Europie embargo na ropę naftową w Europie do tego stopnia, że ​​może ono zostać opóźnione w nieskończoność  ze względu na wdrożenie innych kluczowych aspektów pakietu sankcji, jak zauważa Rabobank :

Chociaż UE zobowiązała się do wprowadzenia stopniowego zakazu wydobycia ropy, najlepiej w kontekście szerszego pakietu sankcji wymierzonych w Rosję, obecnie są państwa członkowskie – według wiadomości Bloomberg – które rozważają „opóźnienie dążenia do zakazu rosyjskiej ropy, aby może kontynuować resztę proponowanego pakietu sankcji, jeśli blok nie będzie w stanie przekonać Węgier do poparcia embarga”.

A na froncie zachodniego sojuszu wojskowego Bloomberg trafnie napisał, że „turecki chłód uderza w potencjalną ekspansję NATO”.

Turecki Erdoğan mówi, że  nie  spieszył się z przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO, twierdząc, że jego kraj – który reprezentuje drugą co do wielkości armię NATO i posiada amerykańskie bomby atomowe – jest „nieprzychylny” temu pomysłowi.  „Szwecja stała się domem dla PKK i innych grup terrorystycznych. Nie patrzymy pozytywnie na ich członkostwo w NATO”  – powiedział wcześniej tego dnia.

Ruch, aby oba kraje, które dzielą ponad 800-milową granicę z Rosją, weszły do ​​NATO zintensyfikował się od kwietnia w bezpośredniej reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę.

W czwartek prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin ogłosili, że kraj ten  „niezwłocznie” złoży wniosek o członkostwo w NATO – wyjaśniając, że „członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocni cały sojusz obronny”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version