Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu globalnego PKB z 5,7% do 3,2% w 2022 roku, jak podała agencja w swoim raporcie.

KE stwierdziła, że w obliczu nasilającej się globalnej presji inflacyjnej perspektywy wzrostu większości światowych gospodarek są słabsze niż oczekiwano.

Wśród czynników wpływających na ten stan rzeczy komisja wymieniła kryzys ukraiński, który spowodował globalny wstrząs gospodarczy.

POLECAMY: Cena spokój, o jakiej mówią media kosztuje Polaków krocie

Oprócz bezpośredniego wpływu na Rosję i Ukrainę, zakłócenia w dostawach materiałów dla krytycznych procesów przemysłowych (np. palladu <…>) zaostrzają związane z pandemią zakłócenia w logistyce i dostawach” – stwierdzono w dokumencie.

Według wstępnych szacunków Komisji Europejskiej, wzrost światowego PKB wyniesie w przyszłym roku 2,3%.

Obecnie wprowadzone sankcje doprowadziły do załamania się łańcuchów dostaw i problemów gospodarczych na całym świecie, w szczególności do wzrostu cen energii i żywności. Według Eurostatu roczna inflacja w 19 krajach strefy euro przyspieszyła w kwietniu do 7,5 procent, z zaledwie 1,6 procent rok wcześniej. Wzrost ten miał również wpływ na ceny konsumpcyjne, które według wstępnych szacunków wzrosły o 0,6 procent.

Tendencja ta nie ominęła także USA. Według tamtejszego Departamentu Pracy, do końca marca koszty artykułów spożywczych i paliwa wzrosły tam o 8,5% rok do roku. Wzrost ten był najwyższy od grudnia 1981 roku. Wpłynęło to również na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych, które w kwietniu osiągnęło dwunastoletni poziom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version