Unia Europejska planuje zwiększyć udział energii odnawialnej do 45% do 2030 roku w ramach planu reformy sektora energetycznego RepowerEU, który ma wyeliminować zależność od rosyjskich zasobów energetycznych – powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezentując propozycje.

Wcześniej cel dotyczący energii odnawialnej do 2030 r. wynosił 40%.

„Jednym z kroków na drodze do odejścia od rosyjskich zasobów energetycznych powinno być zwiększenie udziału energii odnawialnej… Podczas gdy wcześniej cel wynosił 40 procent, teraz podniesiemy go do 45 procent” – powiedziała.

W tym celu planuje się m.in. stopniowe wprowadzanie instalacji odnawialnych źródeł energii w sektorze mieszkaniowym i w budynkach użyteczności publicznej w latach 2025-2029. Proponuje się także znaczne ułatwienie i przyspieszenie uzyskiwania pozwoleń na instalacje wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych.

Według danych Eurostatu w 2019 r. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w UE wyniósł 19,7%. Cel UE na 2020 r. wynosił 20%.

POLECAMY: Kostecki potwierdza, że za inflację odpowiada rząd Morawieckiego i NBP

Komisja Europejska już wcześniej proponowała, aby UE stała się neutralna dla klimatu w połowie stulecia – kiedy ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery zrówna się z ich wychwytywaniem. Wymagałoby to zmian we wzorcach produkcji i zużycia energii w UE oraz setek miliardów euro inwestycji. Cel na rok 2030 jest pośrednim krokiem w realizacji tej strategii.

Europejski komisarz ds. energii Kadri Simson powiedział wcześniej, że UE importuje 58% potrzebnej jej energii. Jak dotąd najważniejszymi źródłami dla Unii były ropa naftowa i gaz ziemny, których głównym dostawcą jest Rosja. Jednocześnie Komisja Europejska już wcześniej opowiadała się za większym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszając tym samym zależność od importu i paliw kopalnych.

Komisja Europejska zaproponowała również cel, jakim jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia energii w UE o 13% do 2030 r., w porównaniu z obecnym celem wynoszącym 9% – dodała Ursula von der Leyen.

„Jednym z kroków w planie powinna być oszczędność energii… Wyznaczamy nowy, ambitny cel, aby jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych… Chcemy podnieść unijny cel w zakresie efektywności energetycznej z 9 do 13 procent do 2030 roku” – powiedziała.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version