Chiny prowadzą rozmowy z Rosją w sprawie zakupu taniej ropy w celu uzupełnienia rezerw strategicznych, co jest ostatnim wskaźnikiem pogłębienia więzi energetycznych między dwoma dużymi mocarstwami i rywalami ze Stanami Zjednoczonymi. Jest to także ostatni znak, że rozmyślane embargo UE na ropę naftową z Rosją może w końcu zostać stępione, zanim w ogóle się uruchomi, przy ciągłym oporach wewnątrzunijnych, na czele których stoją Węgry.

Bloomberg donosi w czwartek, że „ropa zostanie wykorzystana do wypełnienia strategicznych rezerw ropy naftowej w Chinach, a rozmowy są prowadzone na szczeblu rządowym z niewielkim bezpośrednim zaangażowaniem firm naftowych ”, powiedziała osoba znająca plan”.

Obecnie UE negocjuje stopniowe embargo, dążąc do znalezienia kompromisu z tymi członkami z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy są silnie uzależnieni od rosyjskiej energii.

Wcześniejszy amerykański zakaz importu rosyjskiej ropy, który pojawił się na początku inwazji na Ukrainę, już przyczynił się do wypchnięcia większej liczby rosyjskich tankowców na wschód w kierunku Azji, odwracając się od rynków zachodnich. Podobno Indie również korzystały ze stosunkowo niższych cen .

Źródło wtajemniczone w rozmowy powiedziało, że nie są one wystarczająco bliskie, aby zagwarantować podpisanie umowy, a szacunkowa ilość ropy, której podobno poszukuje Pekin, nie jest w tym momencie znana.

„Wciąż jest miejsce na uzupełnienie zapasów i byłaby to dla nich dobra okazja , gdyby można je było pozyskiwać na atrakcyjnych komercyjnie warunkach” – powiedziała agencji Bloomberg , starszy analityk ds. ropy w firmie branżowej Kpler, Jane Xie .

Raport cytuje firmę zajmującą się analizą danych, która szacuje, że „ogólne zapasy w Chinach wynoszą 926,1 mln baryłek, w porównaniu z 869 mln baryłek w połowie marca – ale wciąż o 6% mniej niż rekord z września 2020 r.” Dla porównania, „amerykańskie strategiczne rezerwy ropy naftowej mają pojemność 714 milionów baryłek. Obecnie mieszczą około 538 milionów baryłek”.

Chiny pozostają największym na świecie największym nabywcą rosyjskiej ropy, a oficjalne dane chińskiego rządu za 2021 r. pokazują, że w tym roku importował prawie 1,6 miliona baryłek rosyjskiej ropy dziennie.

Jednak natychmiastowy wpływ zachodnich działań karnych wymierzonych w Moskwę spowodował, że do Azji wysłano więcej przesyłek. „Chiny kupują teraz wyraźnie więcej ładunków Uralu. Eksport Uralu do Chin wzrósł ponad trzykrotnie. Dzieje się tak pomimo osłabienia chińskiego importu”, powiedział Homayoun Falakshahi, starszy analityk w Kpler, cytowany w Reuters.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version