Niemcy i Włochy powiedziały firmom, że mogą otwierać konta rubelowe, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy po rozmowach z Unią Europejską, podają źródła.

Debata na temat żądania Rosji, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, przetestowała determinację europejskich rządów do zajęcia twardej linii wobec Moskwy w sprawie wojny na Ukrainie.

Polska, Bułgaria i Finlandia odmówiły spełnienia żądania Moskwy, aby importerzy płacili za gaz na kontach rublowych w Gazprombanku, a ich dostawy zostały ograniczone.

Inne państwa członkowskie niechętnie jednak nakłaniają firmy do działań, które mogą skutkować utratą istotnych dostaw rosyjskiego gazu, który ogrzewa domy i zasila fabryki.

Bruksela wydała dwa zestawy pisemnych wskazówek, jak kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji, ale droga prawna pozostaje mglista, ponieważ urzędnicy UE doradzali również firmom na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami, aby nie otwierały kont rublowych w Gazprombanku.

Niektórzy dyplomaci w Brukseli z państw członkowskich UE powiedzieli, że uważają, że porady były celowo niejasne, aby umożliwić krajom otwieranie kont rublowych i dalsze kupowanie rosyjskiego gazu.

„Odnosi się wrażenie, że jak zwykle pozostawia to otwarte drzwi do prowadzenia biznesu” – powiedział jeden z dyplomatów, dodając, że ich zdaniem groziłoby to podważeniem jedności UE wobec Rosji, gdyby firmy w niektórych krajach otworzyły konta w rublach, a inne tego nie zrobiły.

„Musieli stworzyć pewien poziom twórczej niejednoznaczności” – powiedział drugi dyplomata, odnosząc się do rady Komisji. „Celem twórczej dwuznaczności jest stworzenie wystarczającej ilości miejsca dla wszystkich różnych interpretacji”.

Należy zauważyć, że Niemcy, które są największym importerem rosyjskiego gazu w regionie, działały w ścisłej koordynacji z UE.

Włoski rząd rozmawiał również z Komisją Europejską i otrzymał wyjaśnienia dotyczące legalnego kupowania rosyjskiego gazu, powiedział Reuterowi wysoki rangą urzędnik państwowy.

Stało się to, zanim włoska firma energetyczna Eni ogłosiła we wtorek, że rozpoczęła procedurę otwierania dwóch rachunków: jednego w euro i jednego w rublach, podało źródło.

sc:reuters

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version