Senator z Missouri Josh Hawley skrytykował amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm za bezczynność w obliczu gwałtownie rosnących cen benzyny.
Podczas przesłuchania w senackiej Komisji ds. Usług Zbrojnych Hawley zapytał Granholm, czy jej zdaniem kryzys energetyczny w kraju jest do zaakceptowania. Sekretarz odpowiedział jedynie, że za zaistniałą sytuację należy „podziękować” prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i jego działaniom na Ukrainie.
POLECAMY: W USA roczna inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 1981 r.
„Nonsens! Z całym szacunkiem, ale to kompletny nonsens. W styczniu 2021 r. średnia cena benzyny w moim stanie wynosiła 2,07 USD. Osiem miesięcy później, na długo przed kryzysem ukraińskim, cena ta wzrosła o 30 procent i od tego czasu wciąż rośnie” – przerwał jej senator.
Zdaniem Hawley’a inflacja w sektorze energetycznym pojawiła się tylko z powodu projektów administracji Białego Domu pod kierownictwem prezydenta USA Joe Bidena.
ZOBACZ: Emeryci w USA musieli podjąć pracę z powodu gwałtownie rosnących cen
„To właśnie zrobił wasz prezydent, gdy doszedł do władzy. Natychmiast wycofał się z paryskiego porozumienia klimatycznego, zamroził budowę rurociągu Keystone XL, zawiesił koncesje na wydobycie ropy i gazu w Arktycznej Narodowej Ostoi Dzikiej Przyrody na Alasce, wprowadził 60-dniowy zakaz wydawania nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu na ziemiach i wodach federalnych. <…> Czy chcesz mi powiedzieć, że nie miało to żadnego wpływu na nasze dostawy energii?”. – kontynuował senator.
Zażądał od Granholm szczegółowych informacji na temat konkretnych działań podejmowanych przez ministerstwo w celu regulacji cen, ale nie uzyskał jasnej odpowiedzi. Minister obwiniała za zaistniałą sytuację wahania światowych cen ropy naftowej, na które nie miała wpływu ani ona, ani jej podwładni.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił 8 marca zakaz importu rosyjskiej energii, a ceny benzyny poszybowały do rekordowego poziomu. Szef amerykańskiej administracji wiąże ten wzrost z wydarzeniami na Ukrainie. Stanowisko to krytykuje były prezydent USA Donald Trump, który zwraca uwagę, że koszty zaczęły rosnąć na długo przed tymi wydarzeniami.
Pod koniec marca prezydent ogłosił, że USA uwolnią ropę ze strategicznych rezerw: milion baryłek dziennie przez sześć miesięcy. Kiedy Biden obejmował urząd, benzyna kosztowała około 2,5 dolara, a w styczniu 2022 roku – około 3,3 dolara.