Svetlana Rekrut, szefowa Funduszu Gwarancji Depozytów Ukrainy (FGVL) przekazała, co się stanie z ich oszczędnościami, jeśli podczas wojny ich banki staną się niewypłacalne. Zaznaczyła, że ​​odpowiednie zmiany zostały już dokonane w przepisach i weszły w życie 13 kwietnia 2022 r.

Ukraina stosuje 100% zwrotu depozytów bankowych na okres stanu wojennego i trzy miesiące po jego zakończeniu lub anulowaniu. Oznacza to, że jeśli bank zostanie uznany za niewypłacalny, jego indywidualni deponenci otrzymają swoje środki w całości.

„Przyjęcie tej decyzji jest dowodem na to, że sytuacja jest kontrolowana i stabilna. Inaczej pomysł po prostu nie mógłby zostać zrealizowany” – podkreśliła Rekrut.

Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że taki środek „był wielokrotnie stosowany w praktyce światowej”. W szczególności podczas światowego kryzysu kredytowego w 2008 r. w:

  • Irlandia;
  • Dania;
  • Islandia;
  • Niemcy.

„W okresie kryzysu (w niektórych krajach – do 24 miesięcy) gwarantowany był zwrot 100% kwoty depozytów osób fizycznych. Pod koniec kryzysu kraje wróciły do ​​swoich gwarantowanych limitów” – powiedziała Rekrut.

Jednocześnie podkreśliła, że ​​dyscyplina kredytowa będzie się zmniejszać, a kapitał banków będzie wymagał nowych zastrzyków. „Ale jeszcze raz podkreślam, że to pytanie na następny dzień. Tym zajmiemy się po zwycięstwie. Portfele kredytowe banków, ryzyko kredytowe – to jest teraz coś, czego właściwie nie da się obliczyć” – powiedział przedstawiciel DGF.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version