Władze ds. zdrowia w Europie, Ameryce Północnej i Australii rozpoczęły badanie epidemii małpiej ospy, budząc obawy, że na Zachodzie może mieć miejsce szersza epidemia infekcji wirusowej.

Ospa małp jest chorobą wirusową typowo endemiczną w środkowej i zachodniej Afryce, ale od początku maja w kilku krajach poza kontynentem odnotowano dziesiątki potwierdzonych przypadków. Wiele innych podejrzanych spraw jest badanych.

Zdjęcie z 1971 r. z materiałów informacyjnych Centrum Kontroli Chorób pokazuje zmiany przypominające ospę małp na ramieniu i nodze dziewczynki z Bondua w Liberii. (CDC/Getty Images)

W chwili pisania tego artykułu Nicholas Dolinger z The Epoch Times donosi, że małpia ospa została zgłoszona w 13 krajach: Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Belgii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Wśród nich Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania potwierdziły największą liczbę przypadków, podczas gdy inne potwierdziły przypadki tylko jednocyfrowo.

Źródło: BNO

Według Hansa Kluge’a, najwyższego urzędnika Światowej Organizacji Zdrowia na kontynencie, Europa powinna spodziewać się fali przypadków małpiej ospy w nadchodzących miesiącach.

„Kiedy wchodzimy w sezon letni… z masowymi zgromadzeniami, festiwalami i imprezami, obawiam się, że transmisja [ospy małpiej] może przyspieszyć” – powiedział Kluge w piątek.

Obecne rozprzestrzenianie się wirusa w Europie Zachodniej jest „nietypowe”, ponieważ wcześniej ograniczało się ono głównie do Afryki Środkowej i Zachodniej, dodał dyrektor regionalny WHO na Europę.

„Wszystko oprócz jednego z ostatnich przypadków nie ma istotnej historii podróży do obszarów, w których ospa małpa jest endemiczna” – powiedział Kluge.

Obawy Kluge’a podzieliła główna doradczyni medyczna UK Health Security Agency, Susan Hopkins, która powiedziała, że ​​spodziewa się, że „ten wzrost będzie kontynuowany w nadchodzących dniach i że więcej przypadków zostanie zidentyfikowanych w szerszej społeczności”.

CDC zauważyło, że w przypadku Wielkiej Brytanii istniała „czasowo skupiona grupa przypadków obejmujących cztery osoby, które identyfikują się jako geje, osoby biseksualne lub mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami”.

„Niektóre dowody sugerują, że przypadki wśród [mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami] mogą być powiązane epidemiologicznie; pacjenci z tego skupienia zostali zidentyfikowani w poradniach zdrowia seksualnego” – stwierdził. „To ewoluujące badanie, a władze zdrowia publicznego mają nadzieję dowiedzieć się więcej o drogach narażenia w nadchodzących dniach”.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało w piątek zalecenie, w którym zwraca się do lekarzy w całych Stanach Zjednoczonych o obserwowanie małpiej ospy.

CDC prosi lekarzy o „czujność na charakterystyczną wysypkę związaną z małpią ospą” i opisuje wysypkę jako obejmującą „pęcherzyki lub krosty, które są głęboko osadzone, twarde lub twarde i dobrze odgraniczone”, dodając, że zmiany „mogą lub stać się zlewnym i z czasem przejść w strupy”.

„Uszkodzenia mogą być rozsiane lub zlokalizowane wyłącznie w okolicy narządów płciowych lub okołoodbytowych”, stwierdziła również CDC  w swoim opracowaniu .

„Niektórzy pacjenci mogą wykazywać zapalenie odbytnicy, a ich choroba może być klinicznie pomylona z infekcją przenoszoną drogą płciową (STI), taką jak kiła lub opryszczka, lub z zakażeniem wirusem ospy wietrznej i półpaśca” – dodaje agencja. 

Zapalenie odbytnicy jest stanem zapalnym wyściółki odbytnicy i może powodować ból odbytu, biegunkę, krwawienie i upławy.

18 maja administracja Bidena  złożyła zamówienie na miliony dawek szczepionki  przeznaczonej do ochrony przed ospą prawdziwą i małpią od Bavarian Nordic, duńskiej firmy biotechnologicznej. Szczepionka została zatwierdzona pod nazwą Jynneos w Stanach Zjednoczonych i jest dostępna dla osób z wysokim ryzykiem ospy prawdziwej i małpiej.

Mimi Nguyen Ly pisze w The Epoch Times, że według CDC, ponieważ wirus małpiej ospy jest spokrewniony z wirusem wywołującym ospę, szczepionka może chronić ludzi przed zarażeniem się ospą małpią.

„Wcześniejsze dane z Afryki sugerują, że szczepionka przeciw ospie prawdziwej jest w co najmniej 85 [procentach] skuteczna w zapobieganiu ospie małp” – stwierdził CDC  .

„Skuteczność [Jynneos] przeciwko małpiej ospie została stwierdzona na podstawie badania klinicznego immunogenności Jynneos oraz danych dotyczących skuteczności z badań na zwierzętach.

„Szczepionki przeciwko ospie i małpiej ospie skutecznie chronią ludzi przed ospą małp, gdy są podawane przed narażeniem na ospę małp. Eksperci uważają również, że szczepienie po ekspozycji na ospę małp może pomóc w zapobieganiu chorobie lub złagodzić jej przebieg. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

3 komentarze

  1. Może ale nie musi.

    W tym przypadku łatwo jej zapobiec, po prostu pedały do piwnic i siedzieć tam aż wszystkie małpy na świecie wyzdrowieją.

  2. Zastanowić wreszcie musi, że w XXI wieku epidemie i związana z nimi histeria są wyłącznie odzwierzęce.

    Jakim cudem wcześniej, w dziejach ludzkości takich przypadków nie było? Dżuma owszem, jest przenoszona przez szczury, jednak nie jest chorobą szczurów, bo przecież by wyginęły.

    A mają się wyśmienicie, bez szczepień.

Napisz Komentarz

Exit mobile version