Na początku tego miesiąca chińska Generalna Administracja Celna ujawniła, że w pierwszych czterech miesiącach 2022 r. handel z Rosją wzrósł o 25,9% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

Jak wynika z danych handlowych Refinitiv, jednego z największych na świecie dostawców danych o rynkach finansowych i infrastrukturze, import węgla z Rosji do Chin wzrósł niemal dwukrotnie w okresie od marca do kwietnia, osiągając poziom 4,42 mln ton metrycznych.

POLECAMY: Pustostany dla Ukraińców. To zawiera między innymi kolejna nowelizacja ustawy pomocowej

Oznacza to, że Rosja już wyprzedziła Australię jako drugi co do wielkości dostawca Chin od 2021 roku, po Indonezji. Moskwa dostarcza obecnie Pekinowi 19% węgla, co oznacza wzrost z 14% udziału, jaki miała w marcu.

Ten rekordowy zakup węgla ma miejsce pomimo tego, że USA i ich sojusznicy obłożyli Moskwę „surowymi” sankcjami w związku z działaniami militarnymi na terenie wschodniej Ukrainy.

Po rozpoczęciu operacji militarnej handel węglem między Chinami a Rosją na krótko spadł, ponieważ „Chińczycy i wielu innych kupujących początkowo ograniczyli zakupy, aby ocenić ryzyko wtórnych sankcji”, Lauri Myllyvirta, główny analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, think tank z siedzibą w Helsinkach, cytowany przez CNN.

Dodał, że sytuacja zmieniła się w marcu, kiedy stało się jasne, że „UE nie działa szybko, aby zakazać importu, a to skutecznie uniemożliwiło USA i UE nałożenie szerszych sankcji, które dotknęłyby innych nabywców, nastąpił skokowy wzrost zakupów wynikający z utajonego popytu”.
Myllyvirta twierdzi, że jak dotąd chiński rząd „wydaje się trzymać linii, na której utrzymuje przyjazne stosunki z Rosją, nie zachęcając ani nie kierując chińskich firm do zwiększania interesów z tym krajem, a także zniechęcając do wszystkiego, co mogłoby naruszyć sankcje nałożone na Chiny”.

„Oznacza to, że chiński import z Rosji prawdopodobnie wzrośnie po prostu na zasadach rynkowych, w miarę jak inni nabywcy będą wprowadzać embargo na rosyjskie paliwa kopalne” – stwierdził.

Analityk wyjaśnił, że mimo iż Chiny zobowiązują się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, kraj ten nadal potrzebuje węgla, aby zasilać swoją gospodarkę.

„Rząd chiński forsuje obecnie wszelkiego rodzaju projekty infrastrukturalne i budowlane, w tym projekty związane z przemysłem węglowym, aby zrównoważyć skutki załamania na rynku nieruchomości i blokady COVID w innych częściach gospodarki” – podkreślił Myllyvirta.

Toby Hassall, główny analityk ds. badań rynku węgla w London Stock Exchange Group, argumentował, że Chiny kupują więcej rosyjskiego węgla z dużym dyskontem, ponieważ „w ostatnich miesiącach sankcje [przeciwko Moskwie] spowodowały wyraźne rozwarstwienie na światowym rynku węgla morskiego, ponieważ wielu importerów nie może lub nie chce importować węgla z Rosji”.

W sytuacji, gdy pula nabywców staje się coraz mniejsza, ci importerzy, którzy są gotowi kupować węgiel z Rosji, „płacą znacznie niższe ceny za tę dostawę w porównaniu z węglem pochodzącym z innych źródeł” – powiedział Hassall w rozmowie z CNN.

Analitycy Morgan Stanley zasugerowali w międzyczasie, że „szacują 30% wzrost wolumenu eksportu [Rosji] do Chin do 71 mln ton w tym roku w porównaniu z 55 mln ton w 2021 r.”.

Na początku maja chińska Generalna Administracja Celna podała, że wartość handlu między Rosją a Chinami w okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wyniosła 51,09 mld dolarów. Eksport Chin do Rosji wzrósł o 11,3% rok do roku i wyniósł 20,24 mld dolarów, natomiast eksport Rosji do Chin wzrósł o 37,8% i wyniósł 30,85 mld dolarów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version