Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. „Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania” – oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2022/05/281683078_791447298517553_4524851747823807571_n.mp4

ruch nastąpił po tym, jak Orban powiedział amerykańskim prawicowym celebrytom w zeszłym tygodniu na imprezie w Budapeszcie, która zawierała wiadomość wideo od byłego prezydenta Donalda Trumpa, że ​​przepis na sprawowanie pełnej władzy nad narodem wymaga zbudowania własnych mediów i instytucji. A przede wszystkim porzucenie ustalonych norm politycznych, aby „grać według własnych zasad”.

„ Potrzebujemy manewrów i umiejętności natychmiastowego działania ” – powiedział Orban po złożeniu przez swoich ministrów przysięgi. Powiedział, że stan wyjątkowy, który nazwał z powodu rosyjskiego ataku na sąsiednią Ukrainę, pozwoli mu na użycie „wszystkich narzędzi” państwa.

Teraz jest sztandarowym nośnikiem nacjonalistów na całym świecie , a Trump chwali go jako „wielkiego przywódcę” w strumieniu wideo z konferencji. -Bloomberg

W środę Węgry ogłoszą swoje pierwsze środki w ramach nowego stanu wyjątkowego , do którego Orban zaczął przygotowywać jeszcze przed ceremonią zaprzysiężenia swojego gabinetu we wtorek. Oprócz zmiany konstytucji w celu skorzystania z nowych uprawnień nadzwyczajnych, 58-letni przywódca przekazał szefowi sztabu nadzór nad krajowymi służbami wywiadowczymi .

Orbán, najdłużej urzędujący szef rządu UE, zasiada w swojej czwartej z rzędu administracji po kolejnym miażdżącym zwycięstwie w wyborach w zeszłym miesiącu. W szczególności starł się z innymi krajami członkowskimi w wielu kwestiach, w tym w swoim sprzeciwie wobec zakazu UE na rosyjską ropę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version