Obecnie przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Okres ten wydłuża się, jeżeli dojdzie do zawarcia układu ratalnego z urzędem skarbowym, wszczęcia egzekucji czy podjęcia postępowania karnego skarbowego. Jednak władza działająca obecnie na szkodę swoich obywateli zamierza to zmienić. Czyżby nieudolna władza poszukiwał finansów w związku z rozdawnictwem publicznych pieniędzy na rzecz swoich „gości” z Ukrainy.

Szykowana nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, państwo będzie mogło ściągać nawet przedawnione należności – informuje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kontrowersyjny projekt ustawy w tym zakresie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” który już po konsultacjach publicznych na podstawie uchyleniu art. 44 par 2 kodeksu karnego skarbowego.

Obecne brzmienia tego przepisu nie pozwala karać za przestępstwo polegające na niepłaceniu podatku, jeżeli sam podatek już się przedawnił.

Po uchyleniu tego przepisu, nawet jeśli fiskusa z powodu przedawnienia zobowiązania, sąd i tak będzie mógł ukarać podatnika za przestępstwo skarbowe.

POLECAMY: Kolejny prezent rządu dla „gości” z Ukrainy przyjęty

„Ale to nie wszystko. Będzie mógł również zasądzić od skazanego kwotę 'na poczet należności publicznoprawnej uszczuplonej czynem zabronionym’. Nie będzie przy tym zastrzeżenia, że chodzi o nieprzedawnioną należność” – podkreśla gazeta.

Dziennik podaje, że pomysł resortu sprawiedliwości krytykują nie tylko eksperci i organizacje przedsiębiorców, lecz także inne ministerstwa. Resort rozwoju i technologii ostrzegł już, że skutkiem tej zmiany będzie „nałożenie obowiązku uiszczenia należności, która w świetle przepisów prawa podatkowego nie istnieje”. Wątpliwości ma też rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version