Według Niedzielskiego za ponad 200 tys. nadmiarowych zgonów w czasie epidemii COVID-19 odpowiadali ludzie, ponieważ sami nie dbali należycie o własne zdrowie. A on jako minister zdrowia wcale nie odpowiada za nasze zdrowie.

Zdaniem Niedzielskiego sami sobie jesteśmy winni. Podczas jednego z wywiadów ogłosił, że „z przeanalizowanych danych” wynika, iż tak duża liczba nadmiarowych zgonów jest  „spowodowana złym stanem zdrowia Polaków, a nie ograniczoną dostępnością do pomocy lekarskiej w trakcie pandemii”.

– W zestawieniu z danymi z krajów, których społeczeństwa bardziej dbają o zdrowie, wynika jasno, że problemem jest styl życia Polaków. Wpływ na nasze zdrowie ma przecież tryb życia, a także dieta i nałogi – przekazał Niedzielski.

Tego samego dnia Niedzielski był uczestnikiem spotkania nowego programu „Zdrowe życie”. Tam przekazał: – Za nasze zdrowie nie odpowiada minister zdrowia, NFZ, odpowiadamy my sami. Musimy mieć to głęboko zakorzenione w swojej świadomości.

NIK: Sprzęt jest, ale źle użytkowany albo nigdy nie uruchomiony

Z informacji przekazanych przez NIK wynika, że 17 szpitali, które w ciągu czterech lat kupiły aparaty za łączną kwotę ponad 434 mln zł. W aż 10 szpitalach urządzenia nie były jednak w pełni wykorzystywane. W niektórych nie używano ich wcale, bo nawet ich nie uruchomiono. „Głównym powodem, dla którego szpitale decydowały się na zakup wysokospecjalistycznej aparatury medycznej, była możliwość sfinansowania go ze środków zewnętrznych – zauważa NIK. – Decyzje były więc podejmowane ad hoc, bez rzetelnego rozpoznania potrzeb pacjentów”.

Sprzętu medycznego i specjalistycznego w szpitalach możemy spotkać coraz więcej, ale jest coraz mniej wykorzystywana. W 2017 r. były 572 pracownie tomografii komputerowej, a w roku 2020 r. – już 739. Średnia dzienna liczba badań na jednym aparacie spadła z 19 do 15. Aparatów do radioterapii też przybyło i też spadła średnia naświetlań – z 34 do 24.

/gazet/

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version