Lider włoskiej koalicji rządowej Ruch Pięciu Gwiazd i były premier Giuseppe Conte opowiedział się przeciwko nowym dostawom broni do Kijowa i wezwał go do skoncentrowania wysiłków na znalezieniu dyplomatycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

„Nasze stanowisko jest jasne: Włochy powinny skoncentrować wszystkie wysiłki na znalezieniu pokojowego rozwiązania. Wnieśliśmy wkład w postaci trzech dostaw broni, a teraz wydaje nam się, że nasz wkład będzie bardziej wartościowy pod względem dyplomatycznym” – powiedział prominentny polityk w piątek podczas spotkania z dziennikarzami agencji informacyjnej Ansa w Rzymie.

„Musimy zmusić wszystkich, nie tylko strony konfliktu, by zasiedli do stołu negocjacyjnego aż do podpisania przyzwoitego porozumienia, przewidującego zaprzestanie działań wojennych, wycofanie wojsk rosyjskich, przyzwoite rozwiązanie polityczne” – podkreślił były premier.

POLECAMY: Słowa „Urra! Urra! Rezać Lachy” we wpisie skierowanym do Polaków zdaniem prokuratury nie stanowią przestępstwa

Conte zwrócił również uwagę na fakt, że sankcje antyrosyjskie, jak również zwiększenie budżetu wojskowego Włoch w związku z sytuacją na Ukrainie, mają poważny negatywny wpływ na sytuację gospodarczą kraju.

„Kiedy spotkałem się z premierem Mario Draghim w sprawie zwiększenia wydatków na wojsko, powiedziałem, że sytuacja gospodarcza jest dramatyczna i grozi nam poważna recesja – od rachunków za media po ceny żywności. Już teraz 12% pracowników otrzymuje wynagrodzenie za pracę w warunkach ubóstwa. Co więcej, klasa średnia nadal się ubożeje” – powiedział.

„Nie wolno nam nadal myśleć, że pokonamy Rosję za pomocą sankcji” – powiedział były premier, cytowany przez agencję Ansa.

POLECAMY: Zełenski znów płynie. Tym razem stwierdził, że Ukraina „de facto” jest już częścią UE

Wcześniej, w imieniu Ruchu Pięciu Gwiazd, Conte wielokrotnie wypowiadał się przeciwko zaangażowaniu UE w wyścig zbrojeń w związku z kryzysem ukraińskim oraz przeciwko dostarczaniu coraz cięższej broni do Kijowa, gdyż może to doprowadzić do eskalacji konfliktu. W związku z tym wyjaśnił, że jego zwolennicy sprzeciwiają się „pomocy wojskowej, która nie jest zgodna z logiką obronną” i mogłaby posłużyć do rozpoczęcia kontrofensywy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version