Udało nam się zbudować model kompleksowej opieki psychiatrycznej, włączając elementy opieki środowiskowej – powiedział w piątek w Łodzi Naczelnik pandemicznego resortu Adam Niedzielski. Zagadnienia psychiatrii będą na pewno priorytetem w najbliższych latach – zapewnił.

– Budujemy nowoczesny model opieki psychiatrycznej. (…) Myślę, że te ostatnie lata, jakkolwiek zdaję sobie z problemów, jakie w tej chwili występują, to można powiedzieć kroki milowe, jeśli chodzi o budowanie nowoczesnego modelu opieki psychiatrycznej – powiedział szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Model ten, jak kontynuował, „oparty jest o opiekę środowiskową, z centrami praktycznie na poziomie każdego powiatu”.

POLECAMY: Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce

– Oprócz tego doinwestowujemy ośrodki, które istnieją. W ostatnim czasie przeznaczyliśmy ponad 50 mln zł na inwestycje w miejscach, które świadczą opiekę na najwyższym poziomie referencyjności – podał.

Niedzielski akcentując znaczenie psychiatrii dziecięcej, przypomniał m.in., że realizowany jest pilotażowy program skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii. – W 10 specjalistycznych ośrodkach pilotaż jest już prowadzony, dwa będą jeszcze dołączone – podał.

Minister zaznaczył, że trwa też reforma opieki psychiatrycznej dorosłych.

– Mamy pilotaż centrów zdrowia psychicznego, które w kompleksowy sposób mają świadczyć usługi opieki pacjentom. W tym roku podjęliśmy kluczową decyzję o zwiększeniu – było 40 ośrodków, doszły 34. Są więc 74 ośrodki psychiatrii dla dorosłych, które obejmują opieką blisko 10 mln Polaków – podał.

POLECAMY: Włochy: Dzieci nie pamiętają już życia sprzed pandemii

Niedzielski przyznał, że w obszarze psychiatrii jest wiele wyzwań, zapewnił, że „zagadnienia psychiatrii będą na pewno priorytetem w najbliższych latach”.

Na tym jednak nie koniec. Resort zdrowia przygotował też pilotaż pomocy dla osób z doświadczeniem traumy – poinformował w piątek Niedzielski. Chodzi m.in. o osoby uczestniczące w wypadkach komunikacyjnych, poszkodowane przemocą, uczestniczące w działaniach wojennych i mające doświadczenia uchodźcze.

ZOBACZ: Włochy: Dzieci to kolejne ofiary szczepień przeciwko C19

– Planujemy uruchomienie w lipcu kolejnego pilotażu (…), będziemy zajmowali się zagadnieniami traumy, która może być związana m.in. z wypadkami komunikacyjnymi – przekazał na konferencji prasowej w Łodzi szef MZ.

– To jest także działanie profilowane pod kątem doświadczeń pandemicznych, czy też doświadczeń związanych z agresją rosyjską na Ukrainę – wskazał.

MZ skierowało na początku tygodnia do konsultacji projekt w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.

Program – jak wyjaśniono w uzasadnieniu – stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom odczuwające psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeniach, takich jak: uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym lub doświadczenie skutków kataklizmów.

Pilotaż ma potrwać do końca 2024 r. Coroczna ewaluacja ma umożliwić wprowadzanie ewentualnych modyfikacji jeszcze w trakcie jego trwania.

Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

POLECAMY: Hiszpania ujawnia tajny wojskowy program chemtrail!

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version