Kancelaria LEGA ARTIS – Blog
    Najnowsze Wpisy
    olaf scholz e1649436122375

    Niemców zszokowała pensja Scholza w wysokości 30 tysięcy euro

    1 lipca 2022
    banknotes 209104 1920

    Francja zamierza wprowadzić „bon na żywność” dla osób o niskich dochodach

    1 lipca 2022
    3006

    Czwarte szczepienie seniorów oraz obowiązkowe maski i testy?

    1 lipca 2022
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Z ostatniej chwili
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Kwarantanna graniczna
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: [email protected]
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – BlogKancelaria LEGA ARTIS – Blog
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog
    Home»Aktualności z kraju»NIK zawiadamia prokuraturę w związku z ujawnieniem nieprawidłowości w sprawie leku na COVID
    Aktualności z kraju

    NIK zawiadamia prokuraturę w związku z ujawnieniem nieprawidłowości w sprawie leku na COVID

    13 czerwca 2022Brak komentarzy4 Mins ReadBy Daniel Głogowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    NIK e1655096682885
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrola przez NIK była prowadzona w związku z wcześniej wniesioną skargą dotyczącą wydania przez URPL decyzji, o dodaniu nowego wskazania terapeutycznego dla leku Arechin. Po wydaniu decyzji przez URPL lek był używany w leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusami typu beta m.in. SARS-CoV-2

    Arechin jest lekiem przeciwmalarycznym zawierającym substancję chlorochinę. Nowe wskazanie terapeutyczne dotyczyło, leczenia wspomagającego w zakażeniach koronawirusami typu beta m.in. SARS-CoV-2. Wskazanie dodano do wyżej wspomnianego leku w ciągu jednego dnia. W opinii NIK dokumentacja nie dawała wystarczających podstaw (brak badań klinicznych potwierdzających skuteczność w leczeniu pacjentów z COVID-19).

    Jak wynika z protokołu pokontrolnego kontrolę realizowano w okresie od 1 stycznia 2019r. do 30 czerwca 2021r. Nowe wskazanie terapeutyczne dla leku Arechin zapoczątkowało całościową kontrolę Głównego Inspektora Sanitarnego oraz w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych.

    NIK ustaliła, że w przypadku produktu leczniczego Arechin, w ciągu zaledwie jednego dnia na podstawie decyzji Prezesa URPL z 13 marca 2020 r. dodano dla tego leku nowe wskazanie „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2”. W ocenie NIK złożona przez podmiot odpowiedzialny dokumentacja nie dawała wystarczających podstaw do dodania tego wskazania. Brakowało wyników badań klinicznych potwierdzających skuteczność tego leku w leczeniu pacjentów z COVID-19. Akceptacji zmiany nie uzasadniała również opinia eksperta zewnętrznego, opracowana na zlecenie URPL ani wyjaśnienia złożone przez tegoż eksperta. Nadmienić należy, że pierwszego pacjenta z COVID-19 zdiagnozowano w Polsce 4 marca 2020 r., a już 13 marca 2020 r. rozszerzono wskazanie terapeutyczne dla leku Arechin.

    W czasie kontroli NIK zwróciła się do utworzonych wiosną 2020 r. 21 szpitali jednoimiennych o podanie informacji na temat wykorzystania Arechinu w leczeniu pacjentów z COVID-19. Informacje przekazało 13 z szpitali. W kwietniu 2020 r. prawie połowa pacjentów tych szpitali była leczona Arechinem, podczas gdy w marcu 2020 r. niecała jedna trzecia. W kolejnych miesiącach liczba ta spadała, i we wrześniu osiągnęła niecałą jedną dziesiątą pacjentów. W okresie objętym kontrolą, w tych szpitalach zmarło 276 pacjentów z COVID – 19, których leczono Arechinem. Kierownictwo szpitali uznało, iż w przypadku dwóch pacjentów przyczyną ich śmierci mogło być podanie leku Arechin.

    W październiku 2020 r., a więc 7 miesięcy po decyzji o dodaniu w/w wskazania terapeutycznego, podmiot odpowiedzialny złożył w URPL wniosek o wykreślenie wnioskowanego w marcu 2020 r. wskazania. Przyczyną tego było opublikowanie wyników międzynarodowych badań klinicznych SOLIDARITY i RECOVERY, które dowiodły, że stosowanie chlorochiny u pacjentów chorych na COVID-19 nie zmniejsza śmiertelności, nie skraca okresu hospitalizacji lub nie zapobiega konieczności rozpoczęcia prowadzenia mechanicznej wentylacji pacjenta, w porównaniu do standardowego leczenia. Prezes URPL nie podjął z urzędu działań w celu zmiany Charakterystyki Produktu Leczniczego leku Arechin pomimo opublikowania w czerwcu 2020 r. wstępnych wyników badania RECOVERY, a następnie w I połowie października 2020 r. ostatecznych wyników badań RECOVERY i SOLIDARITY. Wykreślenie dodanego w marcu 2020 r. nowego wskazania terapeutycznego nastąpiło ostatecznie 23 października 2020 r. na wniosek podmiotu odpowiedzialnego.

    Szczególną uwagę kontrolerów zwrócił wydłużony czas procedury rejestracyjnej. Na 279 decyzji wydanych w czasie kontroli, tylko 23 postępowania zakończono w terminie (prawo farmaceutyczne zakłada postępowanie nie dłuższe niż 210 dni), a 256 postępowań zakończono z opóźnieniem wynoszącym od 4 do 1021 dni.

    Uwadze kontrolerów nie umknęło także 114 bezwarunkowych decyzji o dopuszczeniu do obrotu produktów leczniczych. Zostały one wydane po złożeniu tzw. zobowiązań porejestracyjnych (zobowiązania się podmiotów odpowiedzialnych do wykonania określonych czynności po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu). NIK uznał to działanie za pozaproceduralne, a egzekwowanie wypełnienia czynności w późniejszym terminie niemożliwe. Zobowiązań tych nie ujęto w decyzjach dopuszczających produkty lecznicze do obrotu.

    Jednak na wydawaniu decyzji ze złożonymi zobowiązaniami pozarejestracyjnymi nie koniec, wydano aż 140 pozwoleń warunkowych bez określonego terminu na spełnienie konkretnych warunków określonych w decyzjach. Ponadto podmioty te nie wywiązywały się z informowania URPL o pierwszym wprowadzeniu do obrotu.

    Opóźnienia w procedowaniu wniosków to wierzchołek problemów, jakie wynikały z kontroli. URPL borykał się z dużą rotacją pracowników i w badanym okresie z brakami kadrowymi. Na 111 trwających naborów, 73 zakończyły się zatrudnieniem pracowników. Reszta stanowisk pozostała nieobsadzona. W tym samym czasie 30 pracowników odeszło na własną prośbę, powodem niskie stawki oferowanych wynagrodzeń. W ocenie Izby stanowi to zagrożenie dla realizacji ustawowych zadań Urzędu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo lekowe obywateli.

    Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu zarzucono niedopilnowanie terminowości zawiadamiania o pierwszym wprowadzaniu leków do obrotu. GIS nie wykorzystywał także możliwości wydawania decyzji o wycofaniu produktów z obrotu (jeśli nie zostaną dotrzymane ustawowe terminy przez podmiot zgłaszający).

    Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że w związku z ustaleniami skierowała do prokuratury dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.


    Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach.

    Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

    google news

    Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

    Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

    Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

    Dane do przelewu:
    Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

    Kancelaria Lega Artis
    ul. Przasnyska 6a lok 336a
    01-756 Warszawa
    Tytuł: “darowizna na działalność”
    IBAN: PL04102039030000140201226752

    Anonimowe wsparcie Bitcoin:
    bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

    Anonimowe wsparcie Ethereum:
    0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

    Wsparcie paypal:
    https://paypal.me/legaartis

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
    Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
    Piątek: 10:00 – 15:00

    Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

    Źródło

    Arechin astrazeneka COVID gis J&J koronawirus lega artis legaartis moderna MZ Pfizer sars-cov-2 szczepienia szczepimysię URPL Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram

    Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców.

    Ostatnio DODANE

    banknotes 209104 1920

    Francja zamierza wprowadzić „bon na żywność” dla osób o niskich dochodach

    1 lipca 20220
    3006

    Czwarte szczepienie seniorów oraz obowiązkowe maski i testy?

    1 lipca 20220
    WhoUS

    WHO: Liczba przypadków COVID-19 w Europie gwałtownie rośnie

    1 lipca 20220
    Logo Ministerstwa Spraw Zagranicznych.svg

    Skandaliczna reakcja „polskiego” MSZ w sprawie słów Melnyka broniącego banderyzmu

    1 lipca 20221

    Dodaj komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    banknotes 209104 1920

    Francja zamierza wprowadzić „bon na żywność” dla osób o niskich dochodach

    1 lipca 2022
    WhoUS

    WHO: Liczba przypadków COVID-19 w Europie gwałtownie rośnie

    1 lipca 2022
    omr 3723125 1920

    Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie sprawdzić wyniki online

    1 lipca 2022
    Macron 21

    Macron powiedział, że koszt antyrosyjskich sankcji jest naprawdę wysoki

    1 lipca 2022
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • kimus - Skandaliczna reakcja „polskiego” MSZ w sprawie słów Melnyka broniącego banderyzmu
    • Valhalla - Premier Holandii wezwał kraje do pomocy Kijowowi kosztem ich bezpieczeństwa
    • Pewex - Już ponad 5,3 mln „eliksiru wolności” poszło do kosza. Polska na decyzji Niedzielskiego straciła 44 mln złotych
    • Kwal - Wrocław: Od piątku Ukraińcy będą płacić za bilety w komunikacji miejskiej
    • nonomnis - Ukraińcy są w szoku, że będą musieli płacić podatki

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • [email protected]
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2022
    • Z ostatniej chwili
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Kwarantanna graniczna

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.