Polska sprzeciwia się temu, by wycieczkom młodzieży izraelskiej do Muzeum Auschwitz towarzyszyli uzbrojeni strażnicy – powiedział radiu RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Muzeum na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, na obrzeżach polskiego miasta Auschwitz, już wcześniej często organizowało wycieczki z przewodnikiem dla młodzieży izraelskiej. Każdej grupie towarzyszyli uzbrojeni strażnicy izraelscy.
„Te wycieczki zostały zawieszone na czas pandemii. Na tym etapie nie zostały one wznowione. Uważamy, że powinno to być uregulowane w traktacie między Polską a Izraelem. Pierwszym elementem jest obecność na każdej wycieczce funkcjonariusza z bronią palną, z ostrą amunicją, który ma za zadanie chronić grupę przed niebezpieczeństwami, na jakie narażona jest w Polsce” – powiedział Przydac.
Uważa on, że Polska jest wystarczająco bezpiecznym krajem i nie ma potrzeby pilnowania każdej izraelskiej wycieczki do Auschwitz. „Można to oczywiście wytłumaczyć w pewnych szczególnych przypadkach, ale Polska nie jest tak niebezpiecznym krajem, żeby każdej grupy musiał pilnować funkcjonariusz z bronią. Uważamy, że powinno to być uregulowane w sposób cywilizowany, w jakich konkretnych przypadkach taka zgoda byłaby udzielana” – powiedział wiceminister.
„Z drugiej strony uważamy, że wśród młodzieży izraelskiej panuje opinia, że Polska nie jest krajem bezpiecznym, pojawiają się nawet głosy, że jest to kraj antysemicki. Chcielibyśmy, aby młodzież izraelska miała również kontakt z młodzieżą polską. Chcielibyśmy, aby poznali polską młodzież i zobaczyli, jaki jest jej stosunek do polsko-żydowskiej historii” – dodał.
Auschwitz-Birkenau (w polskim mieście Auschwitz) był największym i najdłużej działającym nazistowskim obozem koncentracyjnym, co czyni go jednym z głównych symboli Holokaustu. W latach 1941-1945 w Auschwitz zginęło około 1,4 miliona osób, z czego około 1,1 miliona stanowili Żydzi. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. W 1947 r. na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau utworzono muzeum. W 1979 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.