Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji za próby aneksji Krymu i miasta Sewastopol o kolejny rok – do 23 czerwca 2023 r.
„Rada UE podjęła dziś decyzję o przedłużeniu sankcji nałożonych przez UE w odpowiedzi na bezprawną aneksję Krymu i miasta Sewastopola przez Federację Rosyjską do 23 czerwca 2023 r.” – czytamy w oświadczeniu.
Należy zauważyć, że unijne środki ograniczające zostały wprowadzone w czerwcu 2014 r. i obejmowały zakaz importu do UE towarów pochodzących z okupowanego Krymu i Sewastopola, zakaz inwestycji infrastrukturalnych lub finansowych, a także świadczenia usług turystycznych. Ograniczenia dotyczą również eksportu niektórych towarów i technologii do firm krymskich lub do wykorzystania na okupowanym półwyspie w dziedzinie transportu, telekomunikacji i energetyki, a także poszukiwania, rozwoju i produkcji złóż ropy naftowej, gazu i surowców mineralnych.
Należy zauważyć, że UE nie uznaje i potępia próbę nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego, co stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego. UE nadal mocno angażuje się w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową iw pełni przestrzega polityki nieuznawania nielegalnej aneksji terytoriów ukraińskich.
„Rosja nadal narusza swoją suwerenność i integralność terytorialną poprzez niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję na Ukrainę, co UE zdecydowanie potępia. UE wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania masowych ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną oraz do natychmiastowego i bez dodatkowych warunków wycofania wszystkich swoich oddziałów i sprzętu wojskowego z całej Ukrainy w jej granicach uznanych na szczeblu międzynarodowym – czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie UE pozostaje niezłomnie zaangażowana w pomoc Ukrainie w korzystaniu z jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją oraz w budowaniu pokojowej, demokratycznej i dostatniej przyszłości. UE będzie również kontynuować swoje zobowiązanie do wzmocnienia zdolności Ukrainy do obrony jej integralności terytorialnej i suwerenności.
Jak informowaliśmy, 24 lutego Rosja rozpoczęła niesprowokowaną inwazję wojskową na Ukrainę i kontynuowała wojnę z Ukrainą w 2014 roku. Najeźdźcy dokonują masowych ostrzałów i bombardowań ukraińskich miast i wsi, represji i okrucieństw wobec ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach, grabieży i kradzieży mienia ukraińskiego, w tym zboża i walcówki.
Jeden komentarz
Tylko prawda jest ciekawa a tu należy cofnąć się do lat 20 XX wieku. Polacy pamiętają Wołyń.